eReport.sk
Igor Matovič (OĽaNO), foto: tasr

Vzbura u Matoviča? Záhadný list s podmienkami poslancov OĽANO! Čo na to Krošlák či Kremský?

AKTUALIZOVANÉ – Ďalší diel bláznivej koaličnej telenovely. V strane premiéra Igora Matoviča koluje nepodpísaný list písaný v jednotnom čísle. Hovorí o to, že viacerí poslanci trvajú na tom, aby Matovič zostal premiérom, inak sú ochotní opustiť poslanecký klub. De facto to znamená, že ak by prišla zmena na čele predsedu vlády koalícia by mohla prísť o početnú skupinu zákonodarcov.

V Matovičovom hnutí OĽANO aktuálne koluje list. Informáciu zverejnila ako prvá televízia TA3. List vyzýva predsedníctvo OĽANO, aby sa jasne vyjadrilo k iniciatíve poslancov, ktorí trvajú na zotrvaní Igora Matoviča na poste premiéra. Minister Eduard Heger reagoval na otázku o liste so vyjadrením, že o ničom nevie. Podľa neho, ak by list existoval, ako člen predsedníctva OĽANO by o ňom vedel. Rovnako reagoval aj predseda klubu hnutia Michal Šipoš. Televízia JOJ priniesla informáciu, že premiér sa nechystá podať demisiu.

Existenciu iniciatívy potvrdili pre TASR poslanci Peter Pollák a Ján Herák (obaja OĽANO). Na otázku, či ju podporujú, Pollák odpovedal, že o svojom stanovisku chce najprv informovať klub. Herák sa stotožňuje s obsahom listu v tom, že plne podporuje Matoviča. 

Herák: Premiér urobil mnoho ústupkov

„Áno, potvrdzujem, táto iniciatíva sa ku mne dostala. O obsahu však budeme hovoriť na klube v pondelok,“ uviedol Pollák. Herák pre TASR povedal, že o liste vie. S jeho obsahom sa stotožňuje v tom zmysle, že stojí za Matovičom a jeho rozhodnutiami. „Urobil mnoho ústupkov voči koaličným partnerom. Ak sa on raz rozhodne podať demisiu, my to budeme rešpektovať,“ uviedol Herák.

Krošlák si myslí, že Matovič by sa mal stiahnuť

Poslanec za OĽaNO Peter Kremský sa k iniciatíve nepridal. „Myslím si, že teraz nie je vhodné vytvárať tlak na kohokoľvek,“ uviedol pre TASR. Myslí si, že treba nechať lídrov koaličných strán, aby rokovali a dohodli sa. Odmieta im dávať ultimáta.

Viacerí poslanci za OĽANO však o iniciatíve nevedia. Napríklad poslanec Ján Krošlák o liste nevedel. Pre TASR uviedol, že sa pod také vyjadrenie nepodpisuje. „Stále si myslím, že Igor Matovič by sa mal stiahnuť do úzadia a budovať hnutie,“ skonštatoval.

Celé znenie listu pre predsedníctvu OĽANO:

Posledné týždne rozmýšľame, kde sme sa to dostali a nemám z toho dobrý pocit. Človeka, ktorý tu roky stál sám voči mafii, nám iní prikázali politicky popraviť a my sme povedali, že áno páni. Neviem s tým žiť a začína mi byť zo samého seba zle.

Pani Kolíková všade v médiách hovorí, ako jej Igor vždy držal chrbát a vo všetkom ju podporil. Až prišiel jeden deň a zlomila nad ním palicu, lebo porušil akési memorandum, o ktorom nakoniec vysvitlo, že nebolo ani dohodnuté a už vôbec nie podpísané. Akési čudné. Sulíka zase vytočil, lebo na tlačovke pri rozlúčke s Marekom povedal, že za Radičovej vlády ego spôsobilo pád vlády. Vraj neodpustiteľný zločin, za ktorý musí odísť z politiky. Akési čudné.

Týždne počúvam, že tento puč tu organizuje pani z prezidentského paláca. Až zrazu pani vyzve Igora, aby podal demisiu. To nedokázali urobiť ani Ficovi či Mečiarovi a hlavne sa do toho vôbec nemá čo starať, lebo nie jej, ale parlamentu, teda nám, sa vláda zodpovedá. Akési čudné. Mafia z basy vraj na jeho hlavu vypísala odmenu a zrazu tento lynč.

Igor je svojim spôsobom naozaj blázon. Blázon, ktorý sa roky nebál stáť proti nim, až ich porazil. Dokázal spolu s nami malý zázrak a vyhrali sme voľby. Porazil Fica, ako jediný a my spolu s ním. Nešťastie pandémie mu zobralo možnosť robiť normálnu politiku, ktorú sme ľuďom sľúbili. Urobil kopu chýb, ale nepamätám si na nič, čo malo ľuďom ublížiť.

Doviezol Sputnik a naši „kolegovia“ to využili ako zámienku. Odstavili nám Mareka a teraz chcú odstaviť Igora. V čase, keď to najhoršie je za nami a svitá na lepšie časy, na neho verejne pľujú a robia z neho to najväčšie zlo, aby s takým menom z politiky odišiel. A my mlčíme. Ja nebudem. Rozhodol som sa, že v žiadnom prípade nepodporím chystanú verejnú potupnú rituálnu popravu Igora.

Príliš dlho sme ustupovali a boli sme mäkkí, až tí, ktorí rok podlo útočili na nás, dostali chuť nás totálne pokoriť. Keď zlomia Igora, nakoniec zlomia aj nás a to je cieľ. Chcú nás zničiť, lebo im smrdíme a zavadziame v ceste. Zlodejom, progresívcom, aj pani z paláca. Nastal čas, aby sme si uvedomili svoju silu. Je nás 53 a tú silu máme, nevzdávajme sa bez boja. Stál za nami, je čas sa postaviť za neho a našu dôstojnosť.

Moje rozhodnutie je pevné a nemenné, nebudem súčasťou poslaneckého klubu, ktorý sa rozhodne hodiť lídra svojho hnutia cez palubu. Budem mať vážný problém stáť za takouto koalíciou, ktorej súčasťou bude taký poslanecký klub,

Týmto vyzývam predsedníctvo Oľano, aby sa jasne vyjadrilo k našej iniciatíve.

Vážení kolegovia, ktorí pevne stojíte za Igorom, a súhlasíte s touto iniciatívou, podpíšte sa pod toto vyhlásenie.

Ďakujem


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vzbura u Matoviča? Záhadný list s podmienkami poslancov OĽANO! Čo na to Krošlák či Kremský?

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti