eReport.sk
Na snímke ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) a riaditeľ Prievidzského tepelného hospodárstva (PTH) Milan Bugár pri spustení nového zdroja v Prievidzi v utorok 12. decembra 2023. FOTO TASR - Alexandra Moštková

Využívanie geotermálnej energie v mestách znižuje cenu tepla, upozornila analytička


V roku 2026 majú ku geotermálne vykurovaným mestám pribudnúť Košice. Projekt geotermálneho vrtu pri Ďurkove má byť najväčším projektom na výrobu tepla v strednej Európe.

Slovensko využíva len jedno percento energetického potenciálu svojich geotermálnych vôd. Avšak pri efektívnom využívaní tejto energie by mohli byť desaťtisíce slovenských domácností zásobovaných lacnejším teplom. Analytička Eva Sadovská zo spoločnosti Wood & Company poukázala na rozdiel v cenách tepla pri jeho výrobe z konvenčných surovín a z geotermu.

Stabilný zdroj lacného tepla

Na Slovensku sa o výrobu elektriny a tepla z obnoviteľných zdrojov (OZE) pričiňujú najmä vodné elektrárne, biomasa či solárna fotovoltika. Geotermálne výhrevne a elektrárne majú podľa Sadovskej slabé zastúpenie.

Odborník na geotermálnu energiu Michal Mašek zdôraznil, že cena tepla za jednu megawatthodinu zostala v mestách, využívajúcich geotermálnu energiu, výrazne nižšia aj po dramatickom vývoji na energetickom trhu v roku 2022. Jedným z príkladov je Veľký Meder v okrese Dunajská Streda. Podiel geotermálnej energie na celkovej výrobe tepla tam predstavuje okolo 84 %. Od začiatku roka 2022, keď tam cena tepla bola na úrovni 0,044 eura za kilowatthodinu (kWh), vzrástla na aktuálnych 0,048 eura/kWh.

„Iná situácia je evidovaná v Žiari nad Hronom. Potenciál geotermálnej energie je tam síce vysoký, avšak zatiaľ mesto tento zdroj nevyužíva. Cena variabilnej zložky tepla v ňom vzrástla z úrovne 0,0536 eura/kWh (v úvode roka 2022) na tohtoročných 0,1682 eura/kWh,“ dodala Sadovská.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Infantilný marketing
  2. Strašenie opozícii nevychádza
  3. Pellegrini a Fico sú najdôveryhodnejší

Veľký, zatiaľ nevyužitý potenciál

Medzi výhody geotermálnej energie podľa analytičky patria jej stabilnosť, spoľahlivosť či ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Energetický potenciál geotermálnych vôd bol na Slovensku podľa Sadovskej stanovený na 6716 megawattov.

Vláda vo svojom programovom vyhlásení (PVV) deklarovala podporu obnoviteľných zdrojov energie, energiu zo zeme však nespomína. „Vláda bude hľadať riešenia na zníženie koncovej ceny elektriny, predovšetkým na zníženie výdavkov vynakladaných na podporu obnoviteľných zdrojov, vysoko účinnej kombinovanej výroby a domáceho uhlia,“ uviedla vláda v PVV.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) ale pri decembrovom spustení skúšobnej prevádzky nového geotermálneho vrtu v Kežmarku pripomenula, že Slovensko má v oblasti geotermálnej energie veľký potenciál. V roku 2026 majú ku geotermálne vykurovaným mestám pribudnúť aj Košice. Projekt geotermálneho vrtu pri Ďurkove, spolurealizovaný štátnou spoločnosťou MH Teplárenský Holding (MHTH), má byť najväčším projektom na výrobu tepla v strednej Európe.

Európskymi lídrami vo výrobe geotermálnej energie sú Island, Turecko a Taliansko.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Využívanie geotermálnej energie v mestách znižuje cenu tepla, upozornila analytička

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre