Skupina siedmich najvyspelejších štátov sveta (G7) a Európska únia (EÚ) vyzývajú Čínu, aby zo svojich teritoriálnych vôd vyhostila ropné tankery. Ktoré údajne Severnej Kórei dodávajú sankcionované ropné produkty. Vyplýva to z listu, ktorý v piatok získala agentúra AFP, informuje TASR.
„Znovu opakujeme našu predchádzajúcu žiadosť. Aby Čína plavidlá skontrolovala a našla dôkazy o nezákonnom pašovaní ropy, odmietla im poskytovať akékoľvek služby. A nakoniec ich čo najrýchlejšie vyhostila zo svojich vôd,“ píše sa v liste obdržanom agentúrou.
Mohlo by vás zaujímať:
Dokážu, že konanie tankerov pokračovalo
V liste adresovanom čínskemu veľvyslancovi pri OSN Čang Ťünovi, pod ktorý sa podpísali aj zástupcovia Južnej Kórey, Austrálie a Nového Zélandu, vyspelé štáty vyhlásili, že čínskej vláde poskytnú dodatočné informácie a satelitné snímky dokazujúce, že konanie tankerov v čínskych vodách pokračovalo v rámci jurisdikcie Pekingu aj v roku 2022 a 2023.
Zdroj pre AFP potvrdil, že tento bol už list čínskemu zástupcovi odoslaný, hoci druhá strana jeho prijatie zatiaľ nepotvrdila. „Je veľmi dôležité, aby medzinárodné spoločenstvo vrátane Číny vyslalo silný a jednotný signál, že KĽDR sa musí zdržať provokácií, dodržiavať svoje záväzky voči Bezpečnostnej rade OSN… a dosiahnuť úplnú, overiteľnú a nezvratnú denuklearizáciu Kórejského polostrova,“ uvádza sa v liste.
Čína a Rusko rezolúciu vetovali
OSN uvalila na Severnú Kóreu sankcie v roku 2006 v súvislosti s odpaľovaním rakiet a jadrovým programom. Dodatočné sankcie prijaté v roku 2017 obmedzili dovoz ropy do krajiny. Odvtedy sa Bezpečnostnej rade OSN nedarí dosiahnuť jednotné stanovisko, dodáva AFP.
Vlani Čína a Rusko v bezpečnostnej rade vetovali rezolúciu, ktorou by sa fakticky na Severnú Kóreu uvalili nové sankcie. Ani napriek pokračujúcemu odpaľovaniu rakiet sa v OSN neprijala žiadna rezolúcia alebo vyhlásenie odsudzujúce Pchjongjang.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Vyspelé štáty vyzývajú Čínu na vyhostenie tankerov porušujúcich sankcie