eReport.sk
Mohamed Toumba, jeden z vojakov, ktorí zvrhli demokraticky zvoleného nigerského prezidenta, foto:tasr

Vysoký komisár OSN odsúdil prevrat v Nigeri. ECOWAS rozhoduje o prípadnej intervencii do krajiny!

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk v piatok opäť odsúdil vojenský prevrat v africkom štáte Niger a jeho aktérov. Upozornil, že v Nigeri je ohrozená „samotná predstava o slobodách“, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Pravda sa raz ukáže
  2. Vyštudovaná bábkoherečka zasahuje!
  3. Vykašľali sa Čaputovej odborníci na opravu?
  4. Šimečka o ničom nevie?

Podľa Türka hrozí, že prevrat v Nigeri, ktorý je už teraz jednou z najchudobnejších krajín sveta, ešte viac zhorší ekonomickú situáciu v štáte.

Keďže jeho hranice sú uzavreté, obchodovanie je zastavené. Tiež dochádza k vážnym výpadkom elektriny a rastú ceny potravín. V súvislosti s tým komisár vyzval na ničím neobmedzený prístup humanitárnej pomoci do krajiny.

Je to sklamanie

Vysoký komisár OSN vyjadril poľutovanie nad tým, že politikov, ktorých si občania zvolili, aby Niger vyviedli z biedy, v rozpore s ústavným poriadkom zosadili a zadržali vodcovia vojenského prevratu.

Podľa Türka musia byť demokraticky zvolení lídri „okamžite prepustení a demokracia musí byť obnovená“.

Vyvolávajúce znepokejenie

Uviedol tiež, že znepokojenie vyvoláva aj rozhodnutie vodcov prevratu stíhať zosadeného prezidenta Mohameda Bazouma. Označil ho za politicky motivované. A z hľadiska práva aj za neopodstatnené.

Za veľmi znepokojujúce považuje Turk i obmedzovanie občianskeho sektora. Pričom poukázal na podozrenia zo zastrašovania novinárov. A obmedzovanie vysielania zahraničných médií.

ECOWAS

V ghanskej metropole Akkra medzičasom pokračuje schôdzka náčelníkov generálnych štábov armád západoafrických štátov. Ktorí, podľa médií dohadujú podrobnosti možného vojenského zásahu v Nigeri, ak sa diplomacii nepodarí zvrátiť vojenský prevrat.

Vojenskí dôstojníci zosadili nigérijského prezidenta Mohameda Bazouma 26. júla a odmietli výzvy OSN, západoafrického ekonomického bloku ECOWAS i ďalších krajín na jeho opätovné uvedenie do úradu, čo podnietilo regionálne mocnosti, aby zvažovali nasadenie svojich pohotovostných síl.

Počas dvojdňového stretnutia, ktoré sa skončí v piatok záverečným ceremoniálom približne od 16.00 h SEČ, šéfovia obrany podľa oficiálneho harmonogramu diskutovali o logistike a ďalších aspektoch možného nasadenia, informovala agentúra Reuters.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vysoký komisár OSN odsúdil prevrat v Nigeri. ECOWAS rozhoduje o prípadnej intervencii do krajiny!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php