eReport.sk
Foto: shutterstock

Výskum protilátok po očkovaní v NOÚ potvrdil vysokú účinnosť vakcíny proti COVID-19

V Národnom onkologickom ústave sa proti ochoreniu COVID-19 dalo zaočkovať viac ako 800 zamestnancov. Tím pod vedením primára Oddelenia ambulantnej chemoterapie Patrika Palacku a vedúcej odboru ošetrovateľstva NOÚ Kataríny Zanchetta uskutočnil vedeckú štúdiu súvisiacu s očkovaním mRNA vakcínou od konzorcia Pfizer / BioNTech.

Štúdia sa zameriavala na účinnosť vakcinácie, výskyt nežiaducich účinkov a sledovanie dynamiky protilátok v sére. Zapojilo sa do nej 459 zamestnancov Národného onkologického ústavu (z toho viac ako 85 % žien), ktorým vyšetrili IgG protilátky 22 dní a následne 45 dní od podania druhej dávky očkovacej látky. Projekt sa zameriaval na účinnosť vakcinácie, výskyt nežiaducich účinkov a sledovanie dynamiky protilátok v sére. „Uskutočnenie tejto štúdie, ktorá je pôvodným vedeckým projektom NOÚ, vnímam ako významnú príležitosť nielen pre odbornú, ale aj laickú verejnosť. Poznatky, ktoré sme vďaka nej získali, prinášajú ďalší dôkaz o tom, že vakcinácia je tou najspoľahlivejšou cestou v boji proti pandémii COVID-19,“ uviedol generálny riaditeľ Národného onkologického ústavu Tomáš Alscher.

Očkovanie má zmysel

Zásadným zistením štúdie je vysoká efektivita vakcinácie v zdravotníckom zariadení. „Účinnosť očkovania po siedmich dňoch od aplikácie druhej vakcíny dosahuje viac ako 99 %, čo je mimoriadne dobrý výsledok. Zároveň ide o nespochybniteľný argument vo vzťahu k šíriteľom hoaxov a mýtov o tom, že očkovanie nemá zmysel,“ zdôraznil autor protokolu Patrik Palacka. Vírusová infekcia SARS-CoV-2 sa pri mediáne sledovania tri mesiace od podania druhej dávky vakcíny potvrdila RT-PCR testom len u dvoch zamestnancov. „K vysokej efektivite bezpochyby prispelo aj pokračujúce prísne dodržiavanie protiepidemických opatrení v zdravotníckom zariadení, ku ktorým patrí používanie respirátorov, rukavíc a pravidelná dezinfekcia,“ dodala členka vedeckého tímu Katarína Zanchetta.

Monitorovali aj nežiadúce účinky

Súčasťou štúdie bolo aj monitorovanie nežiaducich účinkov po aplikácii prvej a druhej dávky vakcíny. Ich výskyt bol výrazne vyšší po druhom očkovaní. „Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patrili bolesť v mieste vpichu, v končatine a únava. Zo zriedkavých nežiaducich účinkov sme zaznamenali závraty, hnačku, hypertenziu či opuch tváre,“ uviedol Patrik Palacka.

Výsledky štúdie Národného onkologického ústavu potvrdzujú významnú zmenu hladiny protilátok v sére, ktoré medzi 22. a 45. dňom od druhého podania očkovacej látky klesli o približne polovicu.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport