eReport.sk
Ilustračná snímka, zdroj:shutterstock

Vyšetrenie pamäti môže odhaliť včasnú demenciu, hrozí už po štyridsiatke

Včasný typ demencie sa môže začínať už po štyridsiatke, preto netreba podceňovať prevenciu. Vyšetrenie pamäti môže pomôcť ochorenie odhaliť včas a zmierniť tak jeho neskorší priebeh. Pripomína to Nadácia Socia v rámci kampane Staroba sa nás dotýka.

Prevencia je základom

Vďaka prevencii možno podľa odborníkov v predstihu ovplyvniť prežívanie staroby. “Je teda dôležité si uvedomiť, že demencia je ochorenie, ktoré sa týka nás všetkých – aj mladších, aj starších. Preto sa snažíme poukázať na potrebu a možnosti včasnej ochrany mysle. Preventívne sa tak môžeme brániť proti rôznym typom demencií, ktoré sa v budúcnosti, keď budeme starší, môžu týkať každého z nás,“ vysvetlila Mária Machajdíková z nadácie.

Viacero krokov k zníženiu rizika vzniku demencie

Podľa odborníkov existuje viacero krokov, ktoré znižujú riziko vzniku a rozvoja demencií. Patria k nim najmä roky formálneho vzdelávania a učenia sa vrátane kognitívneho tréningu. Odporúčajú tiež pravidelnú fyzickú i sociálnu aktivitu či konzumáciu tzv. stredomorskej stravy. Obmedziť by ľudia mali alkohol a fajčenie.

Viac zaujímavostí:

  1. kanvica, elektroodpad, muž
  2. Ľudia s ochrannými rúškami zapaľujú sviečky na cintoríne.

Okrem prevencie sa tiež treba zamerať na skorý záchyt ochorenia, napríklad prostredníctvom vyšetrenia pamäti. Tento typ vyšetrení sa realizuje v ambulancii klinického psychológa. „Je to neinvazívne vyšetrenie, ktoré dokáže včas poodhaliť začínajúce sa problémy s pamäťou, je možné ho absolvovať osobne alebo online,” priblížila Machajdíková.

Zdroj: tasr


      

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vyšetrenie pamäti môže odhaliť včasnú demenciu, hrozí už po štyridsiatke

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport