Vyšehradská štvorka, alebo aj V4, je zoskupenie krajín, ktorú tvoria Česko, Poľsko, Maďarsko a Slovensko. Spolok bývalých socialistických štátov v strednej Európe už nie raz dokázal svoje opodstatnenie a silu. V ostatnom čase ich súdržnosť a spolupráca ale začína akosi pokrivkávať. Dôvodom je i Ukrajina, ktorá ich názorovo rozdeľuje, ale aj EÚ, ktorá má na svoje členské štáty, kam patria aj tie zo spomínanej V4, zaujímavý meter.
Je dôležité spájať sa v spoločných témach
Štáty Vyšehradskej štvorky (V4) by mali aktívnejšie spolupracovať. Spája ich viac ako politický dialóg. Uviedol to podľa TASR minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) pri príležitosti 33. výročia založenia V4, ktoré pripadá na dnešný deň, teda 15. februára. Vyšehradská štvorka podľa ministra dokázala, že vie byť relevantným hlasom presadzujúcim regionálne záujmy v Európskej únii i vo svete. „Vyšehradská štvorka je unikátny projekt, ktorý nám dokázal pomôcť pri zásadných krokoch, ako bola integrácia do EÚ, Aliancie alebo tiež začlenenie do schengenského priestoru a v mnohých ďalších dôležitých rozhodnutiach, kde sme spoločne vystupovali ako silný partner s medzinárodným uznaním,“ povedal Blanár.
To, že V4 spája viac ako len politický dialóg, podľa neho dokazuje aj najnovšie európske hlasovanie, keď všetky štyri štáty hlasovali proti alebo sa zdržali, a tým nesúhlasili s povinnými kvótami na nelegálnych migrantov. Šéf diplomacie poukázal na to, že Česko, Maďarsko a Poľsko patria medzi najdôležitejších hospodárskych partnerov SR. „Je dôležité spájať sa v témach, v ktorých máme spoločné názory, ako je práve nelegálna migrácia alebo napríklad oblasť poľnohospodárstva, energetiky či infraštruktúry,“ skonštatoval. Významnou súčasťou V4 je Medzinárodný vyšehradský fond so sídlom v Bratislave, ktorý vznikol z iniciatívy SR v roku 2000 s cieľom pomáhať v rozvoji regionálnej spolupráce, pripomenul Blanár.
Mohlo by vás zaujímať:
Šéf našej diplomacie zároveň tvrdí, že fond podporil a financoval granty, štipendiá a rezidenčné programy pre projekty v oblastiach vedy, umenia a vzdelávania v celkovej hodnote 127,5 milióna eur. Podporili sa projekty v rámci V4, širšieho regiónu krajín západného Balkánu a Východného partnerstva. Vyšehradská štvorka vznikla 15. februára 1991 prijatím Vyšehradskej deklarácie ako Vyšehradská skupina zložená z vtedajšieho Česko-Slovenska, Maďarska a Poľska. V súčasnosti združuje viac ako 64 miliónov obyvateľov Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska. Aktuálne predsedajúcou krajinou je Česká republika.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Vyšehradská štvorka je unikátny projekt a štáty v nej by mali aktívnejšie spolupracovať, myslí si Juraj Blanár