tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Foto: tasr/ap

Vypustenie vody z Fukušimy do oceánu už má požehnanie od všetkých úradov. Miestni však protestujú

Japonský jadrový regulačný orgán v piatok oficiálne schválil plán na vypustenie viac ako milióna ton upravenej vody z odstavenej jadrovej elektrárne Fukušima I do oceánu. Informovala o tom agentúra AFP.

Tento zámer už prijala japonská vláda a schválila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). prevádzkovateľ elektrárne, spoločnosť TEPCO, však musí pred realizáciou svojho plánu o ňom presvedčiť miestne komunity.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na snímke lunapark v opustenom meste Pripjať, ktoré leží v blízkosti atómovej elektrárne, 18. apríla 2011.

K jadrovej havárii vo Fukušime I došlo v marci 2011. Predchádzali tomu dve prírodné katastrofy: Severovýchod Japonska najprv zasiahlo silné podmorského zemetrasenie s magnitúdou 9,0, následne sa zdvihla obrovská vlna cunami, ktorá zaplavila vnútrozemie do hĺbky miestami až 15 kilometrov. Voda vtedy poškodila chladiace systémy, takže zlyhalo chladenie reaktorov a neskôr došlo k viacerým výbuchom vodíka a požiarom. Išlo o najvážnejšiu jadrovú katastrofu od výbuchu v ukrajinskej elektrárni Černobyľ v roku 1986.

Za uplynulých 11 rokov od jadrovej havárie sa vo fukušimskej elektrárni neprestajne hromadila voda. Podľa AFP ide každý deň o 140 kubických metrov kontaminovanej vody – kombináciu podzemnej, morskej a dažďovej vody, ktorá preniká do areálu, a vody používanej na chladenie. Táto voda sa filtruje, aby sa z nej odstránili rôzne rádionuklidy, a presúva sa do skladovacích nádrží. V nich je už 1,29 milióna ton a očakáva sa, že sa celkom naplnia približne o rok.

Spoločnosť TEPCO tvrdí, že upravená voda spĺňa japonské normy pre úroveň rádionuklidov, avšak s výnimkou jedného prvku – trícia, ktorý je podľa odborníkov pre človeka škodlivý len vo veľkých dávkach. TEPCO plánuje nahromadenú vodu zriediť, aby sa znížila koncentrácia trícia, a v priebehu niekoľkých desaťročí ju chce vypúšťať do mora podmorským potrubím.

MAAE tvrdí, že to „nespôsobí žiadne škody na životnom prostredí“. Miestni rybári sa však obávajú, že ak sa kontaminovaná voda v tejto oblasti vypustí, spotrebitelia sa budú opäť vyhýbať ich produktom. Kritika zaznela aj od susedných štátov Japonska – Južnej Kórey a Číny -, ako aj od ochranárskych organizácií.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vypustenie vody z Fukušimy do oceánu už má požehnanie od všetkých úradov. Miestni však protestujú

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku