Počas expertného workshopu na tému sloboda, migrácia a azyl to uviedla predsedníčka senátu Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky Elena Berthotyová. Dodala, že zmeniť by sa mal tiež postoj politikov, ktorí utečeneckú tému často zneužívajú. Expertný workshop sa uskutočnil minulý týždeň na pôde Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá podujatie pripravila v spolupráci s Helsinským výborom pre ľudské práva na Slovensku.
Sudkyňa Elena Berthotyová vystúpila v paneli, ktorý bol venovaný problematike azylu. Témou jej príspevku boli Utečenci z pohľadu judikatúry Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky. V rámci svojej prednášky priblížila sudkyňa historický pôvod a vývoj inštitútu azylu, vrátane formovania jeho inštitucionálneho rámca. Jej výklad vyústil do rámcovej charakteristiky platných medzinárodnoprávnych dokumentov – Ženevskej konvencie o právnom postavení utečenca z roku 1951 a tzv. „Newyorského“ protokolu o právnom postavení utečencov z roku 1967, ako aj vnútroštátnej právnej úpravy (zákon č. 480/2002 Z. z. o azyle a o zmene a doplnení niektorých zákonov).
Pridanou hodnotou
Prednášku doplnila sudkyňa taktiež konkrétnymi prípadmi, prostredníctvom ktorých poukázala na výkladové trendy, ktorými Najvyšší správny súd Slovenskej republiky vykladá zákon o azyle, medzinárodné dohovory a právne predpisy Európskej únie. Pridanou hodnotou vybraných rozhodnutí boli vďaka popisu ich skutkových okolností príbehy utečencov. Ktorými sudkyňa priblížila aj tento osobný a často tragický osud ľudí na úteku pred vojnami a vnútroštátnymi nepokojmi.
Zmeniť postoj
„Definícia utečenca, tak ako je uvedená v Ženevskej konvencii o utečencoch, je nadčasová a ,všeobsahujúca‘, nepotrebuje žiadnu zmenu ani revíziu. A to ani v súvislosti s utečeneckými vlnami, ktoré zasiahli v ostatnom čase náš kontinent. Zmeniť by sa mal však náš postoj k osudom tých, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli v situácii hľadania medzinárodnej ochrany pred prenasledovaním. Zmeniť by sa mal zároveň postoj politikov, ktorí často utečeneckú tému zneužívajú,“ uviedla počas prednášky predsedníčka senátu Elena Berthotyová.
Mohlo by vás zaujímať:
Na workshope
Na expertnom workshope okrem zástupkyne Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky diskutovali tiež predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Ján Šikuta, riaditeľ Migračného úradu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky Ján Orlovský a Miroslava Pinková z Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Vyjadrenie NSS SR: Mal by sa zmeniť náš postoj k osudom tých, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli v situácii hľadania medzinárodnej ochrany