eReport.sk
Peter Kmec, podpredseda vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov. Zdroj: Screenshot video FB / Peter Kmec

Výborné správy: Slovensko dostane ďalších 923 miliónov eur z EÚ!


Európska komisia (EK) schválila Slovensku v rámci plánu obnovy už štvrtú platbu vo výške 923 miliónov eur. Po odpočítaní časti predfinancovania, ktoré Slovensko už dostalo, očakáva platbu vo výške viac než 798 miliónov eur.

Peniaze z EÚ

Platba by mala prísť na účet za splnenie 15 míľnikov koncom tohto leta. „Splnili sme všetkých pätnásť míľnikov v rámci 4. žiadosti o platbu v pláne obnovy a odolnosti, ktoré nám garantujú vyplatenie sumy vo výške 923 miliónov eur. Určité zdržanie hodnotenia bolo zapríčinené predovšetkým novými prioritami súčasnej vládnej koalície, ktoré sú spojené napríklad s vyplácaním 13. dôchodkov. Podarilo sa nám presvedčiť EK, že zavedené kompenzačné opatrenia dostatočne garantujú udržateľnosť dôchodkového systému v budúcnosti,“ uviedol podpredseda vlády SR pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Peter Kmec (Hlas-SD).

Plán obnovy

Dodal, že aj na tomto príklade vidno, že rokovania s Európskou komisiou prebiehajú na veľmi odbornej a korektnej úrovni. „Budem rád, ak nebudeme robiť z plánu obnovy na Slovensku politickú súťaž. Existuje tendencia porovnávať sa s inými krajinami, sledujeme prvenstvá v úspechoch či neúspechoch. Zabúdame však, že krajiny nemali rovnakú štartovaciu líniu,“ upozornil Kmec. Jednotlivé krajiny sa podľa neho líšia nielen počtom míľnikov a cieľov, ale aj ich náročnosťou a sumami, ktoré majú krajiny k dispozícii.

Reformy

Vďaka týmto financiám bude podľa Úradu vlády SR možné realizovať viaceré reformy. Ide napríklad o reformu integrácie a financovania dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti či reformu poradenstva a prevencie v oblasti podpory duševného zdravia detí, žiakov a študentov. K dnešnému dňu boli celkovo zazmluvnené projekty z plánu obnovy za takmer 2,4 miliardy eur. Spolu s predošlými troma žiadosťami o platbu získalo Slovensko z EÚ už viac ako tri miliardy eur, ktoré môže použiť na plnenie reforiem a investícií plánu obnovy.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezident Peter Pellegrini
  2. Marcela Kosová, sudkyňa
  3. Čaputovej priorita Ukrajina?
  4. Richard Sulík.

Zastúpenie Európskej komisie v SR spresnilo, že ide o predbežné posúdenie a Komisia ho zaslala Hospodárskemu a finančnému výboru. Výbor má štyri týždne na zaujatie stanoviska. „Platba v prospech Slovenska sa môže uskutočniť až po tom, ako Hospodársky a finančný výbor prijme stanovisko, pričom Komisia musí následne prijať rozhodnutie o platbe,“ priblížilo zastúpenie EK.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Výborné správy: Slovensko dostane ďalších 923 miliónov eur z EÚ!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: