eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Zdravotnícky výbor odporúča NR SR schváliť návrh zvýšenia platov lekárov

Parlamentný zdravotnícky výbor odobril v stredu návrh na zvýšenie platov lekárov. Plénu Národnej rady (NR) SR ho odporúča schváliť. Odporúča ho tiež schváliť v skrátenom legislatívnom konaní.

Rozhodnutie Výboru

Navrhované zmeny sú reakciou na požiadavky Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Majú podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR zabezpečiť stiahnutie hromadných výpovedí lekárov, ale aj zamedziť poklesu záujmu o štúdium v oblasti zdravotníctva. Tiež zabrániť odchodu zdravotníkov zo systému, prípadne ich presunu do iných štátov. Koeficient minimálnej mzdy lekára by mal byť podľa návrhu od 1. januára 2023 pri atestovaných lekároch 2,5-násobok priemernej mzdy, pri neatestovaných lekároch 1,5-násobok.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Koná polícia slobodne alebo na príkaz?
  2. Mikulcova politika funguje
  3. Robert Fico (Smer-SD) na snímke z videa.
  4. Lekári otvorili pandorinu skrinku
  5. Štát glorifikoval lekárov, zvyšok zdravotníkov hodil cez palubu!

Okrem toho sa má zvyšovať podľa odpracovaných rokov praxe. Neatestovaným lekárom sa má za každý rok praxe zvýšiť plat o 0,015-násobok z priemernej mzdy, atestovaným lekárom o 0,025-násobok po dobu 30 rokov. Od 1. januára 2025 sa má atestovaným lekárom zvýšiť koeficient za odpracované roky na 0,03-násobok priemernej mzdy po dobu 30 rokov. Návrh v utorok (29. 11.) schválil aj vládny kabinet.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zdravotnícky výbor odporúča NR SR schváliť návrh zvýšenia platov lekárov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti