eReport.sk
Všetko má svoje hranice
Oslavy Stepana Banderu na Ukrajine. Zdroj: Twitter M.Kalousek

Ukrajinský parlament oslávil Banderove narodeniny! Kalousek: Je to z ich strany sebecká hlúposť


Solidarita s Ukrajinou je momentálne v spoločnosti veľmi moderným postojom. Ako sa však ukazuje, všetko má svoju mieru a svoje hranice. Jedným z najväčších problémov Ukrajincov je neschopnosť jasne sa vysporiadať s osobou Stepana Banderu. Ako ukazuje aj tento konkrétny príklad, časť Ukrajiny Banderu ešte aj dnes považuje za národného hrdinu. Poľsko, Izrael a Rusko ho naopak označujú za nacionalistu a extrémistu. Podľa Poliakov mal mať Bandera značný podiel na genocíde poľského obyvateľstva v rokoch 1943-1944, ktorá mala mať za následok až 60 tisíc obetí.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Hamran a čurillovci sa vyhrážajú
  2. Kto vlastne šíri hoaxy?
  3. V čom je rozdiel?
  4. Právo na všetko?

Morawieckeho reakcia

Reakcia na oslavu Banderu sa teda logicky primárne očakávala od poľského premiéra Mateusza Morawieckeho. A naozaj prišla!

„Sme extrémne kritickí, veľmi, veľmi negatívni voči akejkoľvek glorifikácii a pripomenutiu Banderu,“ uviedol Morawiecki k téme podľa poľskej Gazety. Poľský premiér reagoval na Twitterový príspevok ukrajinského parlamentu, v ktorom sám oslavu Banderu oznámil a ktorý bol neskôr, pravdepodobne po starostlivejšom zvážení kompetentných vymazaný.

Nestalo sa to po prvýkrát

Na vymazanie pôvodného príspevku upozornil americký politický aktivista Jack Posobiec: „Ukrajinský parlament vymazal svoj tweet, ktorý oslavoval genocídneho grázla Stepana Banderu. Videli sme to už viackrát, že oficiálny účet ukrajinskej vlády uverejnil a potom vymazal príspevky o Banderovi.“

Všetko má svoje hranice

Reakcia od „proukrajinského“ slovenského premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) síce neprišla, no pre tento moment stojí za zmienku aspoň reakcia zo susedného Česka. A to dokonca od taktiež proukrajinského exministra financií Miroslava Kalouseka.

„Nech Banderu súdi Boh. Ale oslavovať jeho narodeniny je od ukrajinského parlamentu prinajmenšom sebecká hlúposť, ktorou risku časť sympatií civilizovaného sveta,“ uviedol Kalousek cez Twitter.

Zdroj: Twitter M.Kalousek, Jack Posobiec, Gazeta.pl

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajinský parlament oslávil Banderove narodeniny! Kalousek: Je to z ich strany sebecká hlúposť

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: