Vrchol sezóny je tu: Vlhovej ide viac ako len o zisk veľkého glóbusu

Posadnutý tréner

Pred štyrmi rokmi sa Vlhovej trénerom stal Livio Magoni. Odvtedy vedie tím, ktorý má dohromady sedem členov. Talian nie je vo Svetovom pohári žiadnym nováčikom. V sezóne 2012/13 bol trénerom Slovinky Tiny Mazeovej, ktorá vyhrala celkové hodnotenie so ziskom 2414 bodov. Dodnes je to nepokorený rekord. Magoni je posadnutý lyžovaním a úspechmi. Keď bol zamestnancom Talianskeho lyžiarskeho zväzu, tak členky toptímu sa ohradili, že jeho tréningu sú príliš tvrdé. Keď sa o ňom naposledy výraznejšie vo svetových médiách hovorilo, tak to bolo v súvislosti so špionážou tréningov Američanky Mikaely Shiffrinovej. To však proti pravidlám nie je.

Vlhová so svojim trénerom Livio Magonim – Foto: tasr

Magoniho snaha dosiahnuť optimálne výkony a Vlhovej tréningová svedomitosť priniesli medzi nimi vzťahovú symbiózu. Jeden je vedec a mechanik, ten druhý robot a pretekárske auto. Magoni sa raz o Vlhovej vyjadril, že ju pozná len v tréningovom oblečení. Či už trénuje, spí alebo sa stravuje. V tejto sezóne sa spoločne rozhodli pre extrémne náročný program. Petra zatiaľ absolvovala vo Svetovom pohári 29 pretekov, čo je o 8 viac ako jej najväčšia rivalka Lara Gutová-Behramiová. Pred domácimi pretekmi v Jasnej Magoni prezradil, že cíti Vlhovej mentálnu únavu. 2, 1, 1, 8 – to sú pozície, na ktorých odvtedy prišla do cieľa. Potrebujete kúsok fantázie na to, aby ste našli v týchto číslach čo i len kúsok únavy.

Petra je blízko

V piatok Vlhová vyhrala slalom vo švédskom Are a dostala sa v celkovom hodnotení SP pred Gutovú-Behramiovú. V sobotu sa jej nepodarilo náskok výraznejšie navýšiť. Akrobatický manéver na jednej nohe ju ale zachránil od vypadnutia, ktoré mohlo mať fatálne následky. Pred finále Svetového pohára v Lenzerheide má pred Švajčiarkou 96-bodový náskok. Šance Liptáčky, ktorá môže vstúpiť ešte výraznejšie do histórie alpského lyžovania, zvyšuje aj predpoveď počasia. Zjazd vo Švajčiarsku je pre už teraz ohrozený a Gutová-Behramiová v ňom ako najväčšia favoritka nemusí získať žiadne body.

Petre Vlhovej sa splnil sen, keď zaknihovala svoje víťazstvo na domácej scéne – Foto: ig/p.vlhova

Triumf vo Svetovom pohári je blízko. Je jasné, že Slovensko pred chaosom neochráni. Ten tu máme už dlho a jeho koniec vzhľadom na epidemiologickú situáciu a politické rozbroje je v nedohľadne. Veľký krištáľový glóbus by bol aspoň balzamom, ktorý by uboleným slovenským dušiam určite neuškodil.