eReport.sk
Igor Matovič, foto: tasr

Vrchol drzosti? Matovič uteká od problémov. Odborníci vedia prečo!


Strčil hlavu do piesku! Premiér Igor Matovič skúša staronovú taktiku. Tentokrát sa nebude priamo zúčastňovať protipandemických debát. Priznal, že sa nezúčastní rokovaní na úrade vlády a kompetencie predal svojmu parťákovi, ministrovi financií Eduardovi Hegerovi. Môže mať podobná taktika úspech, alebo práve naopak?

Premiér už, ako obvykle o zásadných krokoch informuje na sociálnych sieťach. Vo včerajšom nočnom statuse napríklad rovno povedal, že sa prejedol správaním niektorých koaličných partnerov. Irituje ho, ako pristupujú k projektu Covid Automat, ktorý sa na Slovensku zavádza a má zbrzdiť rozbujnenú pandémiu. Premiérovi vadí, že niektorí členovia vlády pri kreovaní iniciatívy príliš vymýšľajú. „Takýchto populistických hier som sa už prejedol, a preto som sa rozhodol, že tentokrát pri vytváraní dohody radšej prítomný nebudem … aby dohoda vznikla čím skôr … a hlavne, aby ľudia dohodu nevnímali ako moje rozhodnutie, ale spoločné rozhodnutie celej koalície,“ zaklincoval v noci na svojom profile premiér.

Zdroj: Facebook/IM

Staronová stratégia

Práve na dnešnom rokovaní by sa mal predebatovať aj návrat detí do škôl. Premiér s touto zaujímavou taktikou vyrukoval krátko potom, čo sa vrátil z pracovnej cesty v Paríži, kde „zabával“ francúzskeho prezidenta historkami o kaderníckom ume svojej dcéry. Vo všeobecnosti si Matovič zlizol po medzinárodnej ceste poriadnu kritiku. U šéfa vlády stiahnutie do úzadia nie je žiadnou novinkou. Už koncom minulého roka sa napríklad nezúčastnil tlačovky po rokovaní vládneho kabinetu a namiesto toho sa odplížil na ministerstvo financií. Nakoniec sa objavil počas tlačovej konferencie medzi novinármi a pozoroval svojich kolegov z vlády, aby predsa len zorganizoval zvláštnu improvizovanú tlačovku.

Politológ Radoslav Štefančík. Foto: eReport

Nešťastná stratégia

Politológ Radoslav Štefančík má k podobným krokom jasný názor. „Nie je to šťastná stratégia. On je predseda vlády, on preberá zodpovednosť za každé rozhodnutie vlády. Ak niečo vláda schváli, nemal by sa zbavovať zodpovednosti. A ak by vládna väčšina schválila niečo proti jeho vôli, tak by sa s rozhodnutím mal stotožniť a komunikovať ho, ako keby to bolo rozhodnutie jeho vlastné,“ krúti hlavou odborník

Ukáže čas

Či ide o marketingovo múdru taktiku podľa šéfa agentúry AKO Václava Hřícha ukáže až čas. Tieto kroky sa totiž môžu ukázať v budúcnosti napríklad na preferenciách Matovičovho hnutia Obyčajní ľudia. „Každá komunikačná stratégia potrebuje nejaký čas, aby sa dostala medzi ľudí. Teraz, keď je doba taká hektická a mali sme obdobie viacerých tlačoviek, keď informácie rýchlo chodili, tak takáto zmena potrebuje aj týždne. Je to môj súkromný názor, no až potom sa ukáže či funguje,“ myslí si Hřích.

Derková
Psychologička Jitka Derková. Foto: eReport.sk

Vzbudzuje neistotu

Práve podobné Matovičove výpady môžu u bežného človeka vzbudzovať nedôveru a pochybnosti. V podobných farbách vidí premiérove kroky psychologička Jitka Derková. „Som presvedčená, že väčšina ľudí vidí, že pán Matovič, keď chce tak sa stará až veľmi a tam, kde by mal a mohol, tak tam sa radšej stiahne. Vnímam to ako číry alibizmus,“ myslí si odborníčka. Práve situácia okolo znovuzavedenia školskej dochádzky podľa jej názoru neprospieva psychike ľudí. „Rodičov to zneisťuje,“ dodala. Či sa školy pre deti opäť otvoria je otázne. Na Slovensku sa šíri britská mutácia vírusu Covid – 19. Podľa premiéra je na otváranie škôl ale ešte priskoro.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vrchol drzosti? Matovič uteká od problémov. Odborníci vedia prečo!

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne