eReport.sk

VOĽTE MŇAU: Masívna manipulácia, kamera beží nonstop. TAKTO ste špehovaní na internete!

Internet zmenil naše životy. Ale zatiaľ, čo používame internet na prístup k informáciám a rozhovory s našimi priateľmi a rodinou, sme vystavení rozsiahlemu komerčnému sledovaniu online. Toto sledovanie je ďalším spôsobom vyjadrenia dohľadu. Nie od vlád, ale od súkromných spoločností, ktoré majú jasný a jediný cieľ: chcú si vytvoriť, čo možno najväčší priestor na to, aby s nami mohli, čo najľahšie manipulovať.

Informácie o vás – čo kupujete, kam idete a dokonca aj to, kam sa pozeráte – poháňajú digitálnu ekonomiku. Na jednej strane sú reklamy nasmerované na nás a na druhej strane sa informácie o nás zhromažďujú a predávajú tomu, kto ponúkne najvyššiu cenu. A to potom možno použiť na cielenejšie reklamy a doslova systematické ovplyvňovanie našich rozhodnutí a názorov.

Tento všadeprítomný online sledovací aparát premieňa naše životy na otvorené knihy. Pamätajte: každé kliknutie myšou a prejdenie prstom po obrazovke sa sleduje a šíri po celom obrovskom ekosystéme reklamných technológií.

Big Tech sa za nás roky snaží hovoriť. Každému, kto bude počúvať, hovoria, že všetci chceme, aby sa zhromažďovali naše údaje, aby sme mohli dostávať „relevantné reklamy“. Zároveň nám povedali, že bez práva zhromažďovať a využívať naše údaje nám nemôžu poskytnúť kvalitnú technológiu zadarmo. Smutné je, že postupom času sa im podarilo presvedčiť veľa ľudí, aby im skočili na tento falošný obchod.

Tieto praktiky sa tak rozšírili, že hromadiace sa škody neovplyvňujú len vás, ale aj samotnú spoločnosť. Alebo otvorenejšie: Toxický obchodný model Big Tech založený na reklame dohľadu podkopáva demokraciu. Nachádzame sa v bode zlomu, kedy si už nemôžeme dovoliť pozerať sa iným smerom.

Zbytočné zhromažďovanie užívateľských údajov a budovanie cielených profilov ľudí sa musí zastaviť. Reklama založená na sledovaní musí skončiť.

Je čas… zakázať špehovanie na internete.

Čo je to ekonomika založená na dohľade čítajte na ďalšej strane –


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VOĽTE MŇAU: Masívna manipulácia, kamera beží nonstop. TAKTO ste špehovaní na internete!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti