eReport.sk
Írsko: foto: shutterstock

Voliči v Írsku rozhodnú o svojich poslancoch v EP i miestnych radách


V Írsku sa v piatok začalo hlasovať vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Spolu s eurovoľbami sa v Írsku rozhoduje aj o zložení miestnych zastupiteľstiev. Predvolebnej kampani dominovala téma nedostatku bytov a odpor voči imigrantom a utečencom, informoval denník The Guardian.

Volebné miestnosti sa otvorili o 07.00 h miestneho času (08.00 SELČ) a zatvoria sa o 22.00 h (23.00 SELČ). Do volieb je zaregistrovaných približne 3,6 milióna voličov. Írsko vyšle do Európskeho parlamentu Európy 14 poslancov, čo predstavuje dve percentá zo 720-člennej komory. Okrem toho voliči rozhodnú o obsadení 949 poslaneckých kresiel v mestských a krajských radách a zvolia aj primátora mesta Limerick.

Hlasy voličov

Denník The Guardian napísal, že o hlasy voličov v Írsku sa uchádza rekordný počet krajne pravicových kandidátov. Strany vládnej koalície na to reagovali sprísnením svojej rétoriky a opatreniami proti migrantom a žiadateľom o azyl. V neprospech krajnej pravice hovorí aj to, že do volieb postavila zrejme priveľa kandidátov, takže dôjde k rozdeleniu hlasov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pápež posiela posolstvo z nemocnice
  2. Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) víta ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského

Na druhej strane, vďaka rétorike krajne pravicových kandidátov by o časť voličov mohla prísť opozičná strana Sinn Féin (My sami). The Guardian objasnil, že niektorí Íri by totiž uvítali tvrdší postoj k prisťahovalectvu zo strany Sinn Féin alebo vládnucich strán v Írsku – Fine Gael (Klan) a Fianna Fáil (Republikánska strana).
        Téma prisťahovalectva je jednou z hlavných tém kampane krajnej pravice na celom kontinente: okrem iného v Portugalsku, Holandsku, Škandinávii a Nemecku.
        Vo väčšine z 27 krajín Európskej únie – vrátane Nemecka a Francúzska – sa hlasovanie vo voľbách do Európskeho parlamentu bude konať nadchádzajúci víkend. Právo voliť má 370 miliónov ľudí, dodáva TASR.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Voliči v Írsku rozhodnú o svojich poslancoch v EP i miestnych radách

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: