eReport.sk
Vojenský ombudsman Roman Rybák. Foto: fb/mosr.sk

Vojenský ombudsman už dostal prvé podnety. Tie odôvodnené začal prešetrovať


Nový vojenský ombudsman Roman Rybák dostal už približne 15 podnetov. Vo funkcii je od mája. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Mária Precner.

„Dva podnety boli od profesionálnych vojakov v aktívnej službe. Po tom, ako podnety vyhodnotil ako odôvodnené, začal s ich prešetrovaním. Zatiaľ však nie sú ukončené,“ priblížila Precner.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Eduard Chmelár
  2. Polícia potrebuje pomoc:

Podnety ohľadom výsluhového zabezpečenia nerieši

Zvyšné podnety podali e-mailom občania alebo bývalí vojaci a týkali sa výsluhového zabezpečenia. „Takéto podnety vojenský ombudsman v zmysle zákona odkladá, čo oznámi aj autorom podnetov – spolu s odporúčaním, na koho sa majú ďalej obrátiť,“ vysvetlila hovorkyňa.

Vojenský ombudsman postupne navštevuje jednotlivé veliteľstvá síl a niektoré vojenské útvary, kde poskytuje bližšie informácie o inštitúte vojenského ombudsmana priamo príslušníkom Ozbrojených síl SR. Na propagáciu využil rezort aj ďalšie komunikačné kanály.

Ombusman má prešetrovať podozrenia

Úlohou vojenského ombudsmana je prešetrovať podozrenia z porušenia základných práv a slobôd profesionálnych vojakov na základe podnetu alebo z vlastnej iniciatívy.

Post vznikol po minuloročnej novele zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov. Rybák dlhoročne pôsobil v štruktúrach Ozbrojených síl SR, ako aj ministerstva obrany. Pred nástupom do pozície ombudsmana pôsobil ako riaditeľ Odboru sťažností, analýz a metrológie.

Zdroj: tasr, fb/mosr.sk

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vojenský ombudsman už dostal prvé podnety. Tie odôvodnené začal prešetrovať

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne