eReport.sk

Polícia varuje! Vojak, lekár či inžinier? S nimi svoje šťastie nenájdete

Foto: shutterstock

Nie sú prvé, žiaľ ani posledné

Tieto ženy nie sú prvé, ale bohužiaľ ani posledné. Podobných profilov na zoznamkách, či sociálnych sieťach je veľmi veľa. Podvodníci to skúšajú, vedia počúvať, sľubujú lásku, spoločný život plný luxusu a cestovania. Jednoducho povedané, plánujú si s vami ružovú budúcnosť. Čo tieto dámy presvedčilo? Mali skvelé postavenie, slušné správanie, komunikáciu na vysokej úrovni, prísľub vrátenia ich peňazí hneď po príchode. „Terčom týchto podvodov sú najmä staršie, osamelé ženy, vdovy, ktoré si podvodníci vytipujú na sociálnych sieťach. Tieto osoby zrejme nemajú veľké povedomie o internetovej bezpečnosti. Páchatelia sledujú ich nezabezpečené profily, na ktorých zverejňujú príliš veľa osobných informácií (fotografie z bytu, záľuby, miesto pobytu, školy, dovolenky a i.). Z nich si potom páchateľ vyskladá predstavu o žene, ktorú potom kontaktuje súkromnou správou,“ ozrejmuje Michaela Paulenová z ministerstva vnútra.  „Niektoré ženy naletia a páchateľ si postupne získava ich náklonnosť, dôveru a po čase sa do páchateľa zamilujú. V tomto štádiu začne páchateľ „hrať na city“, väčšinou použije legendu o chorom dieťati, príbuznom.“ Všetko je to však klamstvo. Hneď, ako peniaze odídu z účtu, komunikácia sa skončí, profil zmizne.

Polícia takéto prípady eviduje, ale s veľkou pravdepodobnosťou je týchto a podobných prípadov oveľa viac. „O latencii (nenahlásení trestného činu) môžeme hovoriť v súvislosti s viacerými trestnými činmi, nielen s týmto konkrétnym,“ potvrdzuje  Paulenová. „Obeť nenahlási a neprizná to, čo sa jej stalo. Dôvodom môže byť hanba, poníženie, strach z reakcie okolia či rodiny. Preto je dôležitá prevencia a neustále informovanie verejnosti, napr. aj prostredníctvom médií.“

Aké sú znaky týchto podvodníkov? Čo by si ženy mali všímať?

  • Väčšinou ide o podvodníkov, ktorí sa vydávajú za amerických vojakov, lekárov, vdovcov s nejakým problémom, finančnými ťažkosťami, s chorým dieťaťom a pod.
  • Spozornieť je treba hneď na začiatku konverzácie. No hlavným dôvodom na ostražitosť je moment, keď dotyčný začne rozprávať o peniazoch a používať tlak na pôžičku a zaslanie finančných prostriedkov.
  • Fotografie použité v ich profiloch sú falošné, väčšinou predstavujú sympatických príťažlivých mužov.

Čítajte ďalej


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Polícia varuje! Vojak, lekár či inžinier? S nimi svoje šťastie nenájdete

KOMENTOVALI STE: