eReport.sk
Ozbrojené sily Slovenskej republiky (OS SR) zorganizovali spolu s mnohonárodnou jednotkou NATO na Slovensku mediálne podujatie v priestore centra výcviku Lešť s ukážkou spoločného výcviku jednotiek 43. výsadkového práporu Armády ČR, 52. výsadkového práporu OS SR a 65. prieskumného práporu OS SR s využitím vrtuľníkov UH-60 a ľahkých bojových vozidiel LR 130 Kajman.
Na ilustračnej snímke vojaci počas cvičenia na Lešti 28. apríla tohto roku. Foto: tasr

Vojaci si nevydýchnu. Na Slovensku má byť ešte dvadsaťšesť cvičení

Vojna u nášho východného suseda aktivizuje i naše ozbrojené sily. Tie sa budú zúčastňovať cvičení nielen u nás doma, ale aj za hranicami. Vojaci by mali byť teda na prípadnú obranu Slovenska pripravení dobre.


Na Slovensku sa má v druhom polroku 2022 konať 26 vojenských cvičení. Slovenskí vojaci sa zároveň majú zúčastniť na 48 výcvikových aktivitách v zahraničí. Vyplýva to z návrhu Ministerstva obrany (MO) SR, ktorý v stredu odsúhlasila vláda. Informuje o tom TASR.

Odsúhlasený je aj pobyt zahraničných vojsk u nás

Na území Slovenska sa uskutoční napríklad cvičenie Combined Effort so slovensko-poľskou účasťou. Mnohonárodné zastúpenie by malo mať cvičenie Toxic Valley. Slovenských vojakov čaká aj cvičenie s Ukrajincami zamerané na podporu budovania spôsobilostí špeciálnych síl Ukrajiny v rámci programu „NATO – Ukraine“. S českými vojakmi si tiež majú precvičiť taktické postupy síl na špeciálne operácie. Príslušníci Ozbrojených síl SR alebo Vojenskej polície by mali byť vyslaní na cvičenia v Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Turecku, USA, Rumunsku, Chorvátsku či Gruzínsku.

V materiáli schvaľuje tiež prechod cez územie Slovenskej republiky pre ozbrojené sily členských krajín NATO a Partnerstva za mier s výnimkou Ruska a Bieloruska na účel plnenia ich úloh v súlade s medzinárodným právom, a to na základe predchádzajúceho oznámenia a príslušného povolenia. Súhlas sa nevzťahuje na prechod zahraničných ozbrojených síl cez územie Slovenska realizovaný v rozpore s právnym poriadkom SR alebo podmienkami, ktoré príslušné orgány Slovenskej republiky stanovili.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Dobré správy
  2. Na ilustračnej snímke izraelskí vojaci.
  3. Severná Kórea v pondelok odpálila dve balistické rakety krátkeho doletu smerom do Japonského mora.
  4. Ruské vojnové lode na otvorenom mori.

Kabinet tiež v rámci dokumentu odsúhlasil vyslanie ozbrojených síl do zahraničia a prítomnosť zahraničných ozbrojených síl na území Slovenskej republiky na základe medzinárodných zmlúv z oblasti kontroly zbrojenia, odzbrojenia a budovania dôvery a bezpečnosti.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vojaci si nevydýchnu. Na Slovensku má byť ešte dvadsaťšesť cvičení

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie