eReport.sk
Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Foto: tasr

Vojaci nemôžu byť v odboroch, hrozil by im aj vyhadzov! Naď prichádza s riešením!

Rezort obrany je presvedčený, že súčasná právna úprava obmedzujúca združovanie sa vojakov do odborov má svoje opodstatnenie, bude však rešpektovať rozhodnutie ústavného súdu. Uviedla to Martina Kovaľ Kakaščíková, hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR v reakcii na verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú, ktorá sa obrátila na Ústavný súd SR v súvislosti so zákonnými prekážkami výkonu práva vojakov združovať sa v odboroch.

V záujme zvýšenia ochrany individuálnych ľudských práv a záujmov profesionálnych vojakov rezort obrany pripravuje alternatívu, ktorá im poskytne právo brániť sa prípadnému nezákonnému postupu zo strany nadriadeného alebo štátu. Tou má byť inštitút vojenského ombudsmana.

Inštitút vojenského ombudsmana využívajú aj inde

„Do konca roka 2021 by sme ho chceli predložiť do legislatívneho procesu v rámci novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorou máme za cieľ skvalitniť podmienky výkonu štátnej služby profesionálnych vojakov,“ uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Inštitút vojenského ombudsmana sa využíva vo Veľkej Británii, Nemecku, Írsku, Švédsku alebo Bosne a Hercegovine.

Naď: So zákonným obmedzením súhlasí každý vojak

„Pevne verím, že zvýšený záujem bývalých profesionálnych vojakov mimo aktívnej služby o inštitút odborov je motivovaný úprimným záujmom o ďalšie zlepšovanie podmienok výkonu služby vojakov a nie záujmom o osobný prospech vo vidine vlastného uplatnenia sa. Vojaci a ich podmienky sú našou prioritou, avšak pri všetkých zmenách treba mať na zreteli ich systémovosť a úplný súlad so zaistením obrany SR a jej bezpečnostných záujmov,“ zdôraznil Naď s odvolaním sa na hierarchické usporiadanie systému Ozbrojených síl SR.

Pripomenul, že so zákonným obmedzením uplatňovania niektorých práv súhlasí každý profesionálny vojak už pri svojom nástupe, pričom súčasná právna úprava združovania sa vojakov do odborov má podľa neho svoje opodstatnenie.

Ombudsmanka Patakyová má iný názor

Patakyová dodala, že súčasná právna úprava vojakom neumožňuje zakladať vlastné odbory a ich prípadné členstvo v už existujúcich odborových združeniach sankcionuje skončením štátnozamestnaneckého pomeru. Podľa ombudsmanky bráni efektívnemu vedeniu demokratickej diskusie medzi štátom ako zamestnávateľom a profesionálnymi vojakmi. Ombudsmanka sa preto obrátila na Ústavný súd SR.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vojaci nemôžu byť v odboroch, hrozil by im aj vyhadzov! Naď prichádza s riešením!