eReport.sk
Na archívnej snímke z 29. apríla 2019 je prvý šéf extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) Abú Bakr Baghdádí.
Na archívnej snímke z 29. apríla 2019 je prvý šéf extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) Abú Bakr Baghdádí. Foto: tasr/ap

Vodca IS vyzýva pomstiť smrť svojho predchodcu útokmi v Európe

Džihádistická organizácia Islamský štát (IS) v nedeľu prisľúbila „pomstu“ za zabitie svojho bývalého vodcu abú Ibráhíma Hášimího Kurajšího a vyzvala svojich stúpencov, aby využili vojnu na Ukrajine na uskutočnenie útokov v Európe.

Informovala o tom agentúra AFP, ktorá pripomenula, že Kurajší prišiel o život začiatkom februára počas operácie amerických špeciálnych síl, keď odpálil bombu, ktorá okrem neho zabila aj členov jeho rodiny.

Nový vodca IS, abú Umar al-Muhadžír, vyzval svojich stúpencov, aby obnovili útoky v Európe. Majú pritom využiť situáciu,  keď „križiaci bojujú proti sebe“ – podľa AFP tým narážal na inváziu ruskej armády na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára.

O novom vodcovi IS, Muhadžírovi, ktorý je tretím šéfom džihádistickej skupiny od jej vzniku, je známe len málo, dodala AFP. Po tom, ako IS v marci roku 2019, pod náporom jednotiek podporovaných koalíciou vedenou Spojenými štátmi, stratila kontrolu aj nad poslednými zvyškami územia svojho kalifátu sa zostávajúce jednotky IS v Sýrii väčšinou uchýlili do púštnych skrýš.

Tieto svoje bašty teraz využívajú napr. na prepady Kurdmi vedených síl a sýrskych vládnych jednotiek. V podobných útokoch pokračujú aj v Iraku, uviedla AFP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vodca IS vyzýva pomstiť smrť svojho predchodcu útokmi v Európe

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti