eReport.sk
Foto: shutterstock

Voda z verejných vodovodov je na Slovensku bezpečná, reaguje ÚVZ na šíriace sa dezinformácie

Pitná voda z verejných vodovodov na Slovensku je podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zdravotne bezpečná. „Podlieha pravidelnej kontrole a spĺňa prísne limity ukazovateľov, ktoré sú určené nielen národnými, ale aj európskymi predpismi. Tie sú založené na medicínskych dôkazoch a vychádzajú z hodnotenia zdravotných rizík pri celoživotnom príjme pitnej vody.”

Vysvetlil tak Marek Eliáš z Odboru komunikácie ÚVZ SR. Úrad tak reagoval na neobjektívne a zavádzajúce informácie na internete. Pitná voda je zároveň prirodzeným zdrojom minerálnych látok a stopových prvkov, ktoré sú pre človeka prospešné, pripomína ÚVZ SR. Úrad poukázal na to, že hromadné zásobovanie pitnou vodou z verejných vodovodov zabezpečované odborne spôsobilými osobami je považované za najbezpečnejší spôsob dodávky vody aj podľa Svetovej zdravotníckej organizácie. „Pitná voda z vodovodu je teda vhodná na každodennú konzumáciu a mala by byť základnou zložkou pitného režimu každého človeka,” skonštatoval ÚVZ.

Zdrojmi pitnej vody na Slovensku sú najmä podzemné vody (približne 82 percent), povrchové vody sa na zásobovanie verejnými vodovodmi používajú vo výrazne nižšej miere. Ako ozrejmil ÚVZ SR, podzemné vody sú kvalitnejšie a obvykle nevyžadujú žiadne ďalšie úpravy. Bežná je úprava povrchových vôd, najčastejšie sa odstraňuje mikrobiologické a biologické znečistenie. „Prítomnosť chemických kontaminantov v zdrojoch pitnej vody a tiež aj v pitnej vode z vodovodu je zistená len ojedinele a obyčajne v koncentráciách hlboko pod povolenými limitmi,” doplnil ÚVZ SR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Meteorický roj

Dusičnany sú v malých množstvách prirodzenou súčasťou vôd, pričom ich limit v pitnej vode je 50 mg/l. Pokiaľ voda zodpovedá vo všetkých ukazovateľoch kvality požiadavkám na pitnú vodu vrátane dusičnanov, je táto voda podľa ÚVZ bezpečná pre celú populáciu vrátane dojčiat.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport