eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Vo všetkých pohoriach Slovenska platí malé lavínové nebezpečenstvo

Vo všetkých pohoriach Slovenska platí malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Celková výška snehovej pokrývky v horstvách dosahuje desať až 40 centimetrov.

Informoval o tom v sobotu Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS). Sneh je v dôsledku zrážok a silného západného vetra premiestnený najmä na východné svahy hrebeňov a žľabov najvyšších polôh. Tam je možné lavínu uvoľniť v strmom, extrémnom teréne. “Snehová pokrývka nie je vysoká, preto zatiaľ nepredstavuje veľké riziko. Neustále prechody frontálnych systémov, spojené s veľmi silným vetrom, spôsobujú previevanie snehu na záveterné strany. Tu sa vytvárajú dosky s vyššou tvrdosťou, ktoré predstavujú potenciálne riziko uvoľnenia lavín po veľkom dodatočnom zaťažení,” priblížil Buliak.
      
V dôsledku prechodu frontálnych systémov zo západu spadli v horstvách Slovenska prvé výraznejšie zrážky tejto zimnej sezóny. Najviac snehu počas predposlednej periódy podľa Buliaka pribudlo v Nízkych Tatrách (20 centimetrov), na severe Západných Tatier a v Malej Fatre.
      
Povrch snehu je vo väčšine prípadov prachový, no vplyvom silného vetra sa začína ukladať do nosných dosiek väčšej tvrdosti, upozornil Buliak. Doplnil, že v najvyšších polohách Tatier pretrváva silný vietor, ktorý vytvára na záveterných stranách hrebeňov tvrdé snehové až ľadové preveje.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vo všetkých pohoriach Slovenska platí malé lavínové nebezpečenstvo

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti