slovenská lyžiarka Petra Vlhová, foto:tasr

Vlhová v obrovskom slalome dvanásta, Gisinová sťahuje náskok!

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v utorňajšom obrovskom slalome Svetového pohára na dvanástom mieste. V Kronplatzi zaostala za víťaznou Francúzkou Tessou Worleyovou o 2,05 sekundy. Druhú priečku obsadila Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová (+0,26 s) a tretia bola domáca Talianka Marta Bassinová (+0,73 s).

Dvadsaťpäťročná slovenská reprezentantka figurovala po prvom kole na deviatej priečke. Za vedúcou Švajčiarkou Michelle Gisinovou zaostávala o 1,49 sekundy. Druhá bola Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,56 s) a tretie miesto patrilo domácej lyžiarke Federice Brignoneovej (+0,68 s). Vlhová sa na veľmi členitú a zmrznutú trať vydala s číslom 3. Od štartu sa snažila ísť agresívne, bolo to však na úkor ľahkosti v oblúkoch. Okolo niektorých brán brzdila a nedokázala zrýchľovať, jej manko narastalo až do cieľa. Rozhodovalo sa v spodnej pasáži, kde súperky postrácali na Gisinovú najviac. O jedinú stotinu za Brignoneovú sa zaradila Gutová-Behramiová, pod sekundu sa zmestili ešte Worleyová a Slovinka Meta Hrovatová, ktorá sa z druhej žrebovanej skupiny 8-15 vyšvihla na priebežnú šiestu pozíciu.

Siedma bola Bassinová, aj v Kronplatzi začala svojím čistým štýlom, ktorým slávila úspech v štyroch z piatich predchádzajúcich tohtosezónnych „obrákov“, no neskôr sa nechala rozhodiť a zelené čísla sa zmenili na odstup 1,09 sekundy. V druhom kole hrozilo, že najlepšie pretekárky budú bojovať na značne hrboľatej zjazdovke. Bránky boli opäť veľmi zatvorené a Vlhová už na druhom medzičase prišla o takmer celý náskok. V najstrmšej časti musela po chybách dvakrát výrazne korigovať a po dojazde sa zaradila na štvrtú priečku. Dostalo sa pred ňu všetkých osem zostávajúcich lyžiarok. Z nich sa druhou najrýchlejšou jazdou vytiahla Worleyová z piateho miesta až na najvyšší stupienok. Vo veku 31 rokov dosiahla štrnáste víťazstvo v pretekoch SP, všetky má na konte v obrovskom slalome. Radovala sa prvýkrát od októbra 2018.

Trať obrovského slalomu v Kronplatz

„Som veľmi šťastná, táto súťaž mi sadla. Cítila som sa veľmi dobre, pred štartom druhého kola som si povedala, že mám šancu. Dokážem víťaziť, keď lyžujem naplno, a dnes som to predviedla,“ uviedla Francúzka vo vysielaní Eurosportu. Gutová-Behramiová a Bassinová sa na pódium prepracovali zo siedmej a ôsmej priečky. Líderka po prvom kole Gisinová si na medzičasoch držala náskok, ale išla na maximálne riziko a to sa jej vypomstilo v závere, kde po veľkej chybe takmer vypadla. Situáciu zachránila a obsadila šieste miesto, ako najbližšia prenasledovateľka Vlhovej v celkovom poradí SP stiahla rozdiel na 100 bodov.