slovenská lyžiarka Petra Vlhová, foto:shutterstock

Petra Vlhová neobhájila titul v obráku, prvenstvo jej uchmatla Behramiová

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová neobhájila titul majsterky sveta v obrovskom slalome. Vo štvrtkovej súťaži v talianskej Cortine d’Ampezzo obsadila dvanáste miesto s mankom 1,90 sekundy na víťaznú Švajčiarku Laru Gutovú-Behramiovú. Striebro získala Američanka Mikaela Shiffrinová a bronz si vybojovala Rakúšanka Katharina Liensbergerová.

Behramiová má formu

Dvadsaťdeväťročná Gutová-Behramiová sa na týchto MS stala šampiónkou už v druhej disciplíne po triumfe v super-G, zo zjazdu si odniesla bronz. Celkovo má na šampionátoch bilanciu 2-3-3. Vlhová sa za obhajobou vydala so štartovým číslom 3. Na zľadovatenom podklade a otvorenej, rytmickej trati išla bez väčšej chyby, v porovnaní s najväčšími súperkami jej však chýbala plynulosť v oblúkoch, v ktorých nedokázala zrýchľovať. Po prvom kole figurovala na jedenástej priečke, za líderkou Shiffrinovou zaostávala o 1,17 sekundy. Druhá bola prekvapujúco ďalšia Američanka Nina O’Brienová (+0,02 s), tretia pozícia patrila Gutovej-Behramiovej (+0,08 s). Ďalšia slovenská reprezentantka Petra Hromcová so štartovým číslom 55 nedokončila prvé kolo.

Prvá skončila Lara Gut-Behramiová – Foto: fb/fisalpine

Vlhovej tréner staval trať 2. kola

Trať druhého kola staval Vlhovej taliansky tréner Livio Magoni a pre lyžiarky nachystal omnoho zatvorenejšie bránky, keď trajektóriu zatočil najmä v strmších úsekoch. Vlhová však už na prvom medzičase prišla o náskok na priebežne vedúcu Rakúšanku Ramonu Siebenhoferovú, nevedela nájsť rytmus a napriek snahe o agresívnu jazdu si pohoršila ešte o jednu priečku. Veľká chyba v prvej polovici svahu zmarila medailové nádeje Gisinovej. Liensbergerová takmer spadla, ale situáciu, keď sa bokom šmýkala po snehu, ekvilibristicky zvládla a naspodku dokonca zrýchlila a zapísala si najlepší čas druhého kola. Bez tejto chyby by sa stala majsterkou sveta, tento titul si dvoma vyrovnanými jazdami bez zásadnejších zaváhaní napokon vybojovala Gutová-Behramiová.

Petra Vlhová titul majsterky sveta neobhájila – Foto: fb/fisalpine

O’Brienovej cestu za medailou skazila bránka

Za senzačnou medailou smerovala O’Brienová, lenže v poslednej prejazdnej bránke sa zasekla v hrane a uzavrela najlepšiu desiatku výsledkovej listiny. Shiffrinová do jednej z bránok mierne meškala a stratila minimálny náskok, až do cieľa to bol stotinový súboj, ktorý v súčte vyznel v prospech Švajčiarky.