Budúcnosť kanadského premiéra Justina Trudeaua vyzerá neisto, po náhlom odstúpení jeho najvyššej členky vlády, Chrystie Freelandovej. Spravodajský web BBC načrtol 4 cesty, akými sa situácia v Kanade môže teraz uberať. V hre je aj vyslovenie nedôvery vláde aj dobrovoľné odstúpenie J. Trudeaua.
Politická kríza v Kanade sa prehlbuje
Budúcnosť kanadského premiéra Justina Trudeaua vyzerá neisto, po náhlom odstúpení jeho najvyššej členky vlády, kedysi jemu mimoriadne blízkej osoby, Chrystie Freelandovej. Bývalá podpredsedníčka vlády a ministerka financií podala demisiu zo svojho postu v pondelok. V otvorenom listom Trudeauovi načrtla obraz o nezhodách, ktoré s ním mala o výdavkoch a „najlepšej ceste vpred pre Kanadu“.
Tieto nezhody podčiarkla hrozba cla na kanadský tovar zo strany nastupujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ak by USA uvalili clá na kanadský tovar, podľa ekonómov by to mohlo Kanade spôsobiť zničujúci ekonomický úder.
V tejto súvislosti sa na internete objavilo video – vystúpenie Pierra Poilievrea – lídra kanadskej Konzervatívnej strany, ktorý si Trudeaua aj jeho ministerku poriadne podal. Upozornil na fakt, že ministerka financií odstúpila v deň, kedy mala odprezentovať jesenný rozpočet. V tomto rozpočte by sa ukázal „masívny deficit“. Čo nasledovalo potom znie tiež neuveriteľne – úloha odprezentovať rozpočet pripadla ministrovi priemyslu a ten v tom momente podal demisiu tiež! Poilivre vyzval Trudeaua, aby prišiel do pléna osobne a rovno nechal hlasovať o vyslovení dôvery jeho vláde.
Štyri možnosti vývoja
K premiérovi Trudeauovi teraz smerujú otázky nielen od opozície ale aj od niektorých členov jeho vlastnej Liberálnej strany. Hlavnou otázkou je, či je ešte vôbec schopný viesť krajinu. Premiér stojí pred niekoľkými možnosťami, ako pokračovať.
Mohlo by vás zaujímať:
Trudeau je vodcom Liberálnej strany Kanady od roku 2013 a kanadským premiérom niečo vyše deväť rokov. Podľa stanov strany môže líder kedykoľvek podať demisiu. Ak nadobudne účinnosť okamžite, vymenuje sa dočasný líder, kým sa členovia strany nezídu a nezahlasujú o novom stálom predsedovi.
Trudeau by sa tiež mohol rozhodnúť zostať na svojom poste, kým nebude zvolený nový predseda.Po vymenovaní nového lídra by sa Trudeau musel vzdať svojich premiérskych právomocí a odovzdať ich svojmu nástupcovi.
Premiér však môže aj vydržať a prečkať búrku. Trudeau totiž nesignalizuje, že v dohľadnej dobe dobrovoľne odstúpi. Zatiaľ povedal iba to, že si „nájde čas na rozmyslenie“. V utorkovom sviatočnom prejave však povedal aj toto: „V ťažkých časoch nie je čas prestať. Je čas byť ambiciózny, odvážny.“
Pod tlakom pre pokles popularity
Trudeau je od leta pod tlakom kvôli jeho klesajúcej popularite a sérii volebných prehier. Kedysi bezpečne obsadené kreslá sú minulosťou a súčasná situácia naznačujú pre jeho stranu veľké problémy. V októbri Trudeau čelil malej vzbure vo výbore, pričom 24 poslancov podpísalo list vyzývajúci na jeho odchod.
Prieskumy naznačujú, že ak by sa kanadské federálne voľby mali konať dnes, oficiálna opozičná Konzervatívna strana by získala zvíťazila. Trudeau sa napriek týmto problémom zatiaľ udržal a opakovane sľuboval, že v nasledujúcich voľbách bude opäť kandidovať ako líder liberálov.
Len 13 zo 153 liberálnych poslancov zatiaľ otvorene vyzvalo na jeho odchod. Takmer polovica z nich sa sama neusiluje o znovuzvolenie. Podľa stanov strany však o pozícii lídra môžu formálne hlasovať len členovia po prehre vo voľbách.
Hlasovaním o nedôvere sa spustia voľby
Konzervatívci, ktorí momentálne dosahujú vysoké čísla v prieskumoch verejnej mienky, dokonca až s dvojciferným náskokom, sa už mesiace pokúšajú vyvolať voľby predložením série hlasovaní o nedôvere v Dolnej snemovni.
Ak bude vláde vyslovená nedôvera, očakáva sa, že vláda podá demisiu. Druhou možnosťou je rozpustenie parlamentu. To vyvolá federálne voľby. Vláda potrebuje pri hlasovaní o nedôvere väčšinu, 338 poslancov parlamentu. Liberálom chýba 17 kresiel.
Parlament zasadne až po vianočných prázdninách a teraz preto nebude Trudeau čeliť hrozbe ďalšieho vyslovenia dôvery, minimálne do konca januára. Nech sa Trudeau rozhodne urobiť čokoľvek, voľby v najbližších mesiacoch sú nevyhnutné. V Kanade sa musia ďalšie voľby konať najneskôr v októbri. Nakoniec to možno budú byť voliči, ktorí rozhodnú o budúcnosti J. Trudeaua.
Zdroj: YouTube/ qpwatcher, BBC
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Vládna kríza v Kanade! Ustojí to Trudeau? Nevyzerá to s ním dobre!