eReport.sk
minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD)
minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) zdroj: tasr

Vláda schválila návrh zmien v zákonoch o cestnej premávke či o občianskok preukaze


Vláda schválila návrh zmien v zákonoch o cestnej premávke, o OP, o cestovných dokladoch a o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti. Prinášame Vám tlačovú správu Ministerstva vnútra SR v plnom znení:

„Implementácia európskeho nariadenia o údajoch sprevádzajúcich prevody finančných prostriedkov a určitých kryptoaktív do nášho práva je cieľom návrhu novely zákona č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmom z trestnej činnosti a ochrane pred financovaním terorizmu, ktorý v stredu 2. októbra 2024 na návrh ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka schválila vláda.

Európska smernica medzi povinné osoby zaraďuje poskytovateľov služieb kryptoaktív, ktorí nahradia poskytovateľov definovaných v súčasnosti ako poskytovateľov služieb peňaženky a služieb zmenárne virtuálnej meny. Reaguje aj na riziká podpory terorizmu súvisiace so samohostingom adries poskytovateľov služieb kryptoaktív. V tejto súvislosti upravuje aj cezhraničné korešpondečné vzťahy pri službách kryptoaktív.

Návrhom novely zákona o ochrane pred legalizáciou sa upravuje definícia konečného užívateľa výhod v prípade zvereneckého fondu zriadeného podľa práva iného štátu. Správcovia takto vytvoreného fondu budú musieť plniť povinnosti určené zákonom, v opačnom prípade im na Slovensku budú hroziť sankcie.

Navrhované zmeny reagujú aj nedostatky, ktoré našej krajine vytkla Európska komisia. Zákony upravujúce dane, audit, pôžičky či spotrebiteľské úvery budú novelizované tak, aby sa odsúdeným páchateľom trestných činov a ich spoločníkom zabránilo zastávať riadiace funkcie alebo byť konečnými užívateľmi výhod.

V zákone o spotrebiteľských úveroch sa okrem iného napríklad ustanovujú povinnosti nebankovým veriteľom preukazovať bezúhonnosť a dôveryhodnosť konečného užívateľa výhod a opis prípadných väzieb na politicky exponované osoby alebo sankcionované osoby.

Ďalšie zmeny:

V rámci colného zákona sa navrhuje upraviť výška pokút za neplnenie povinností pri preprave finančnej hotovosti, ako aj za iné priestupky, ktoré v súčasnosti neplnia preventívny ani represívny účinok. V tejto súvislosti sa upravuje aj zákon o priestupkoch. Problém s veľkým tokom hotovosti v krajinách V4, ktorou sa financuje obchod s bielym mäsom, drogy, zbrane a terorizmus, je dôvodom zmien v zákone o finančnej správe. Návrh novely tiež domácim kontrolným orgánom určuje povinnosť spolupráce s partnermi členského štátu, v ktorom má zahraničná povinná osoba sídlo.

Finančná spravodajská jednotka ako špecializovaná súčasť Policajného zboru bude povinná spolupracovať s Európskou centrálnou bankou. Naše veľvyslanectvá budú môcť vydávať náhradné cestovné doklady aj príslušníkom iných krajín EÚ

Úprava postupov pri vydávaní náhradného cestovného dokladu EÚ zastupiteľskými úradmi SR v zahraničí pre štátnych občanov EÚ, ktorí nemajú zastupiteľský úrad v danom štáte, je predmetom návrhu novely zákona č. 647/2007 Z. z. o cestových dokladoch.
Slovenská republika týmto zavádza do nášho práva smernicu Rady EÚ 2019/997 z 18. júna 2019, ktorou sa zavádza náhradný cestovný doklad EÚ.
V tejto súvislosti dôjde aj k úpravám v zákone o správnych poplatkoch a k úprave ostatných konzulárnych poplatkov. Pri príprave zmien ministerstvo vnútra spolupracovalo s rezortom zahraničných vecí.

Okrem transpozície smernice ministerstvo vnútra navrhuje ďalšie úpravy, a to na základe poznatkov aplikačnej praxe. Ide najmä o podanie žiadosti o vydanie cestovného dokladu pre osoby do 18 rokov a pre bezvládne osoby, pre ktoré sa podmienky žiadosti zjednocujú s podaním žiadosti o občiansky preukaz.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD)
  2. predseda českého Senátu Miloš Vystrčil
  3. Michal Šimečka

Precizuje sa aj úprava výkonu niektorých súdnych rozhodnutí v trestnom konaní tak, aby sa osobám, ktorým súd uložil zákaz vycestovať do zahraničia alebo ich prikázal predviesť, bezodkladne znemožnilo používať cestovný doklad. Vzťahovať sa to bude aj na osoby, na ktoré súdy vydajú zatýkacie rozkazy. Evidenčné úkony v súvislosti s vlastníctvom a držbou motorových vozidiel sa zjednodušia

Umožnia to navrhované zmeny v zákone č. 8/2009 o cestnej premávke. Dotknú sa nielen fyzických osôb, ale aj podnikateľských subjektov.

Ide najmä o zavedenie jednorazových tabuliek s evidečným číslom obsahujúcim písmená C alebo M využívaných pri kúpe nových či dovezených vozidiel. Budú zo syntetického polyesteru odolného voči poškodeniu a poveternostným vplyvom. Nahradia v súčasnosti používané plechové tabuľky, ktoré však po riadnom zaevidovaní vozidla treba vrátiť predajcovi alebo okresnému úradu, čo je administratívne náročné. Prihlasovanie nových a jednotlivo dovezených vozidiel bude možné na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte bez ohľadu na miesto pobytu držiteľa.

Špecifická tabuľka s evidenčným číslom sa bude vydávať len pre tzv. čisté elektromobily, čiže nie vozidlám s hybridným pohonom. Držitelia hybridov, ktorým boli tabuľky už vydané, však vozidlá nebudú musieť preregistrovať.

Elektronické služby Národnej evidencie vozidiel bude možné používať aj bez plastovej karty osvedčenia o evidencii časť I. Zároveň pribudnú nové e-služby pre vývoz vozidiel do cudziny a na opätovné zaradenie vozidla do premávky po jeho dočasnom vyradení z evidencie.

Ministerstvo vnútra pristúpilo aj k potrebnej úprave pravidiel pri vytváraní vlastných evidenčných čísel s cieľom eliminovať hanlivé a vulgárne výrazy. Zakázaná bude kombinácia písmen a číslic vytvárajúca alebo evokujúca takéto výrazy, a to aj v cudzom jazyku. Rovnako texty propagujúce hnutia potláčajúce práva a slobody občanov či rôzne formy nenávisti a neznášanlivosti. Okrem iného bude výslovne zakázané používanie evidenčných čísiel začínajúcich na písmená SS.

Ruší sa tiež možnosť vydávať „podsvietené“ tabuľky zo zmesi polykarbonátu a polyesteru vyžarujúce svetlo pri zapnutom osvetlení.

Nanovo sa nastavuje aj systém vytvárania diplomatických evidenčných čísiel, ako aj okruh subjektov, ktorým ich bude možné prideliť. Zároveň sa zmení skladba diplomatického evidenčného čísla – na začiatku bude mať dve smerodajné písmená podľa druhu diplomatického subjektu, nasledovať bude štátny znak SK a 5 číslic.

Občianske aj vodičské preukazy používať v elektronickej podobe

Príslušné legislatívne návrhy na zmeny zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a zákona č. 395/2019 Z. z. o občianskych preukazoch, ktoré sú potrebné pre zavedenie digitálnych verzií dokladov, schválila vláda.

Používanie digitálnych dokladov bude dobrovoľné. Predpokladom na vytvorenie digitálnej verzie dokladu bude ich prvotné vydanie vo fyzickej podobe. Digitálna verzia bude rovnopisom, inak povedané doslovným odpisom fyzického dokladu. To okrem iného znamená, že ak dôjde k zadržaniu vodičského preukazu, nebude možné používať ani jeho elektronickú verziu.

V prvej fáze zavádzania digitálnych dokladov bude možné takéto doklady predkladať len polícii pri plnení úloh, čiže najmä poriadkovej, dopravnej a železničnej polícii. S rozšírením funkcionalít a dostupnosti pre ďalšie subjekty sa ráta v ďalších fázach.

Navrhované zmeny v právnych úpravách vytvárajú legislatívne predpoklady na generovanie digitálnych dokladov v mobilných zariadeniach a ich overovanie kontrolnými orgánmi. Na vytvorenie digitálneho dokladu sa použije aplikácia Doklady v mobile v správe MV SR, ktorá zabezpečí potrebnú verifikáciu dokladu. Systémy ministerstva vnútra na to využijú existujúce funkčné riešenie aplikované napríklad pri kontrolách doma či na hraničných priechodoch.

Zdroj: tlačovásprávaMVSR

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vláda schválila návrh zmien v zákonoch o cestnej premávke či o občianskok preukaze

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre