eReport.sk
Foto: shutterstock

Vláda schválila kultúrny semafor: Pravidlá, podľa ktorých sa budú organizovať podujatia

AKTUALIZOVANÉ – V okresoch, ktoré sú nanajvýš v 2. stupni varovania pred šírením ochorenia COVID-19, sa budú môcť konať kultúrne podujatia. Pravidlá odstupňované podľa stupňa rizikovosti v podobe tzv. kultúrneho semaforu v stredu schválila vláda.

„Zároveň upravuje podmienky automatického uvoľňovania s ohľadom na jednotlivé fázy pandemickej situácie,“ vysvetľuje Ministerstvo kultúry SR, ktoré dokument predložilo. „Materiál explicitne vylučuje tanečné zábavy, plesy, jarmoky a podobné spoločenské podujatia, ktoré sa ďalej budú riadiť všeobecnou úpravou hromadných podujatí,“ dodáva rezort.

Okres v druhom a prvom stupni varovania

V  prípade fázy 2. a 1. stupňa varovania a stupňoch ostražitosti bude povolená len polovičná divácka kapacita. V 2. stupni varovania to bude zároveň maximálne 200 sediacich divákov v exteriéri a 150 v interiéri, v 1. stupni varovania 500 pri exteriérovom a 250 pri interiérovom podujatí. Nesmie ísť o podujatie pre ostražitosti maloleté deti alebo školské skupiny. „Interiérové kiná sú na národnej úrovni zakázané, na regionálnej úrovni platia uvedené obmedzenia,“ doplnilo MK.

PCR test

Návštevníci sa budú musieť zároveň preukázať platným PCR-RT/LAMP testom nie starším ako 72 hodín, prípadne Ag testom nie starším ako 24 hodín. Vo fáze 2. a 1. stupňa ostražitosti bude platiť takisto maximálna 50-percentná kapacita a najviac 500 sediacich divákov v exteriéri a 250 v interiéri, v stupni monitoringu už bude povolené aj státie a zároveň maximálne 1000 ľudí pre exteriérové a 500 pre interiérové podujatia.

Vstup na podujatia bude umožnený len s rúškom či respirátorom v zmysle aktuálneho nariadenia hygienikov. Konzumácia bude vo fáze varovania možná len v exteriéri, v stupni ostražitosti s podmienkami aj v interiéri. Organizátor musí byť schopný preukázať počet návštevníkov a uchovávať telefonický a mailový kontakt na návštevníkov po dobu dvoch týždňov od podujatia.
MK dodáva, že materiál prešiel pripomienkovaním konzília odborníkov aj Úradu verejného zdravotníctva SR. Zohľadňuje všetky ich návrhy aj potenciálnu testovaciu stratégiu.

„Finálna verzia je sedemnástou, ktorá vznikla,” spresnila. Jeho kreovanie však považuje za nevyhnutné. „S očakávaným prechodom do celonárodnej červenej fázy už organizátori kultúrnych podujatí potrebujú vedieť, ako sa majú pripraviť a na čom sú,” zdôraznila.

Interiérové vs. exteriérové kiná

Štátny tajomník MK Radoslav Kuťaš spresnil opatrenie, ktoré sa týka kín. Vysvetlil, že počas 2. a 1. stupňa varovania na celonárodnej úrovni je možné otvoriť len exteriérové kiná, interiérové sú zatvorené. Ak epidemiologická situácia umožní prepnúť na regionálne indikátory, interiérové kiná sa otvoria ako iné verejné kultúrne podujatia. „Budú sa riadiť podľa toho, v akej farbe a fáze varovania sú jednotlivé okresy,” objasnil Kuťaš. Priblížil, že ide o kompromisné riešenie, na ktorom sa dohodli s hygienikmi i filmovými distribútormi. “Jednak to zabezpečí, že nenastane nárazové zvýšenie mobility, no aj samotní distribútori a prevádzkovatelia potrebujú istý čas na nábeh,” uviedol.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport