eReport.sk
Envirorezort má v prípade vrakunskej skládky urobiť sanačné opatrenia
Zdroj Foto: TASR

Vláda: Envirorezort má v prípade vrakunskej skládky vykonať nevyhnutné opatrenia


Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR má v prípade vrakunskej skládky v Bratislave vykonať všetky opatrenia nevyhnutné na ďalšiu realizáciu a dokončenie sanácie. Vyplýva to z informácie o aktuálnom stave, priebehu a aktivitách k sanácii environmentálnej záťaže, ktorú v stredu zobrala vláda na vedomie.

Na sanačné práce je podľa aktuálnych informácií vysúťažený zhotoviteľ geologických prác, ktorý je technicky pripravený realizovať sanáciu envirozáťaže. Envirorezort považuje za potrebné predĺžiť existujúcu zmluvu so zhotoviteľom, ktorá sa končí 30. júna, a pokračovať v sanácii.
,,Po začatí prác stavebnej prípravy došlo zo strany zhotoviteľa k ich pozastaveniu okrem iného z dôvodov spočívajúcich vo vyvlastňovacích konaniach, stavebnom konaní, aktuálnych mimoriadnych okolnostiach, ako pandémia, vojnový konflikt na Ukrajine, aktuálna značná cenová nestabilita,“ skonštatoval.

Vrátenie sa v čase

Nerealizovanie projektu by malo podľa rezortu za následok ďalšie pretrvávanie negatívneho stavu a všetkých ohrození s tým spojených. ,,Toto zdržanie by súčasne podľa konzultácií s odbornými organizačnými útvarmi MŽP SR malo procesne za následok vrátenie sa v čase s odhadom o dva až štyri roky späť,“ poukázalo ministerstvo. Dodalo, že oddialenie dokončenia sanácie by predstavovalo prehĺbenie problému znečisťovania životného prostredia a ohrozenia zdravia obyvateľov. Návrh sanácie envirozáťaže spočíva v enkapsulácii uloženého odpadu, teda vo vybudovaní podzemnej a povrchovej tesniacej steny a následnom čerpaní a čistení podzemnej vody kontaminačného mraku. ,,Tento návrh predstavuje najrýchlejší, najúčinnejší a aj finančne najvhodnejší spôsob zamedzenia prenikaniu znečistenia do podzemných vôd Žitného ostrova,“ uviedlo MŽP v materiáli.

Zaistiť financovanie

,,Sanácia environmentálnych záťaží nie je oblasť, v ktorej si môžeme dovoliť len kúriť a svietiť. Od prvého dňa môjho nástupu na rezort intenzívne riešime, ako odstraňovanie toxického dedičstva opäť naštartovať,“ povedal minister životného prostredia Milan Chrenko. Envirorezortu sa v máji podarilo predĺžiť stavebné povolenie, ktorého platnosť mala vypršať 31. mája. Na financovanie sanácie podľa neho nie je možné využiť pripravené prostriedky z končiaceho operačného programu Kvalita životného prostredia. Chce preto zaistiť financovanie prostredníctvom Programu Slovensko 2021 – 2027. Zároveň však ráta aj so zvýšením nákladov na sanáciu. ,,Okrem iného vysúťažená cena z roku 2017 už nezodpovedá realite na trhu v roku 2023,“ tvrdí MŽP.

Samotné sanačné práce

,,Toto leto sa mali vo Vrakuni končiť sanačné práce. Dnes nemá zmysel špekulovať, čo a ako sa malo spraviť. Dnes musíme všetku energiu investovať do opätovného naštartovania sanácie. Obyvatelia bratislavského regiónu už čakajú príliš dlho a nezaujíma ich, kto čo urobil alebo neurobil. Plným právom ich zaujíma len výsledok,“ skonštatoval Chrenko. Pri optimálnom scenári bude podľa MŽP možné s prácami začať po zaistení financovania a doriešení právneho vzťahu k niektorým dotknutým pozemkom. Samotné sanačné práce by mali trvať približne tri roky.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezidentka SR Zuzana Čaputová
  2. Štvrtkové protesty odklonia až 11 liniek MHD!

Do podzemných vôd unikajú najmä pesticídy a herbicídy

Rozloha skládky, ktorá sa nachádza na rozhraní bratislavských mestských častí Vrakuňa a Ružinov, je približne 4,65 hektára. Je na nej zhruba 120.000 kubických metrov odpadu.Ten vyvážali z chemických závodov v 60. až 80. rokoch minulého storočia. Do podzemných vôd unikajú najmä pesticídy a herbicídy. Kontaminačným mrakom je zasiahnutá Vrakuňa, Podunajské Biskupice a Ružinov. Spustenie sanačných prác sa očakávalo v roku 2018.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vláda: Envirorezort má v prípade vrakunskej skládky vykonať nevyhnutné opatrenia

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE: