eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Vírus nakazil už 3 600 väzňov. V ktorej base zúri COVID-19 najviac?

Koronavírus vyčína aj v slovenských väzniciach. Za múrmi basy si ochorením COVID-19 prešlo od vypuknutia pandémie už vyše 3600 väznených osôb. Vírusu podľahla len jedna osoba – právnik Ľubomír Krivčenko, ktorý bol obvinený v kauze Dobytkár. Aktuálne má koronavírus 367 väzňov.

Trvalo takmer rok kým si pandémia vybrala svoju prvú obeť za múrmi väzenia. Advokát Ľubomír Krivčenko zomrel v posledný februárový deň v trenčianskej nemocnici kam ho previezli z bratislavského justičného paláca. „Od momentu, keď ústav zistil, že takáto osoba je pozitívna, jej bola poskytovaná ambulantná starostlivosť v rámci ústavu, keď sa stav zhoršil, vyšetrenia boli realizované v civilnej nemocnici v Bratislave, a potom bola osoba hospitalizovaná v Trenčíne,” opísala okolnosti ministerka spravodlivosti Mária Kolíková s tým, že aj napriek snahe nepodarilo pre obvinenú osobu zabezpečiť lôžko s pľúcnou ventiláciou.

Kolíková potvrdila, že pre infikovaného advokáta sa nepodarilo nájsť lôžko s pľúcnou ventiláciou. – Foto: tasr

Rodina nebohého advokáta tvrdí, že o priebehu liečby v nemocnici nebola vôbec informovaná. Slovenská advokátska komora preto žiada Kolíkovú o dôsledné prešetrenie úmrtia.

Najhoršia je Ilava a Košice

Okolnosti úmrtia otvorili otázku, aký spôsobom zvládajú orgány riešiť pandémiu vo väzeniach. Najhoršia situácia, čo sa týka počtu pozitívnych osôb, je podľa Zväzu väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) momentálne v ústave v Ilave a v ústave Košice-Šaca. „Ku dňu 05.03.2021 je počet väznených osôb s pozitívnym výsledkom na COVID-19 367. Celkový počet väznených osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 od začiatku pandémie do dnešného dňa je 3636,” priblížila štatistiky ochorenia Anna Ragasová zo ZVJS.

Na pľúcnej ventilácii nie je nik

Dodáva, že žiadny väzeň nie je v kritickom stave. „Aktuálne nie je žiadna z väznených osôb na pľúcnej ventilácii či už v nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne, ako ani v civilnom nemocničnom zariadení,” vysvetľuje Ragasová. Okrem advokáta Krivčenka doteraz žiadny odsúdený ani obvinený ochoreniu nepodľahol. „Do dnešného dňa Zbor väzenskej a justičnej stráže eviduje len jednu osobu, ktorej prvotnou príčinou úmrtia bolo ochorenie COVID-19,” uzavrela.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity