eReport.sk
Foto: shutterstock

Viete správne sedieť v aute? Aj tam platí zasadací poriadok!

Sadnúť do auta, naštartovať, zapnúť pás a vyraziť. Na prvý pohľad úplne jednoduchá vec, nad ktorou netreba premýšľať. Skutočnosť je však odlišná. Na spôsobe sedenia v aute a zasadacom poriadku skutočne záleží. Sedíte správne ? 

Každému, kto sadne za volant by malo záležať na vlastnej bezpečnosti a na bezpečnosti pasažierov. Rozhodne by ste tak nemali tieto rady prehliadnuť. Ľudia robia chyby nielen v samotnom posede za volantom ale aj spôsobe pripútania sa. Ďalšou dôležitou vecou je zasadací poriadok. Ten v prípade krízových situácií dokáže doslova zachraňovať životy, píše portál startstop.sk.

Prvá základná vec – správny posed za volantom

Na internete nájdete nespočetné množstvo rôznych článkov alebo videí o správnom sedení za volantom. Základom nie je len vaše pohodlie. Je nutné aby ste mali možnosť vozidlo dobre ovládať. Bez väčších ťažkostí by ste mali dosiahnuť na všetky ovládacie prvky, predovšetkým na volant a pedále. Netreba zabudnúť ani na radiacu páku. Pri ovládaní všetkých týchto prvkov by sa vaše telo nemalo dostávať do rozličných krkolomných polôh. Za volantom by sa malo sedieť vzpriamene s mierne pokrčenými rukami a nohami.

Sedačku si treba najskôr nastaviť v pozdĺžnom smere a aj pri maximálnom zošliapnutí pedálov by vaše nohy mali zostať mierne pokrčené aby v prípade nárazu nedošlo k poškodeniu vašich kĺbov. Ako druhý v poradí je sklon operadla. Za volantom by ste rozhodne mali sedieť vzpriamene. Nie tak ako to má vo zvyku veľké množstvo šoférov, kedy za volantom takmer ležia. Vzpriamená poloha je dôležitá nielen kvôli výhľadu na vozovku. Ruky na volante by mali byť taktiež v miernom pokrčení Zabudnúť nesmiete ani na správne nastavenie spätných zrkadiel.

Dá sa zle pripútať?

Určite najväčšou chybou je, keď sa nepripútate vôbec. V takom prípade môže mať akákoľvek dopravná nehoda, aj v nižších rýchlostiach, fatálne následky. Bezpečnostný pás treba správne urovnať, lebo v inom prípade môže spôsobiť posádke zranenia. Pás by vás mal obopínať v oblasti panvovej kosti a to tak, aby medzi bezpečnostným pásom a vašim telom nevznikla žiadna zbytočná medzera.

Prečítajte si tiež

Veľa ľudí si bezpečnostný pás v tejto oblasti ešte povolí, aby sa cítili komfortnejšie. Ak máte pás dostatočne povolený, má to rovnaký efekt ako by ste pripútaný ani neboli. Preto treba na toto brať ohľad a bezpečnostný pás používať vždy správne, a to ako na predných, tak aj na zadných sedadlách.

Foto: shutterstock

Správny zasadací poriadok

Táto vec vám môže prísť úplne nepodstatná ale aj správne rozmiestnenie pasažierov v aute dokáže zachraňovať životy. Typické rozmiestnenie je otec za volantom, mama na sedadle spolujazdca a deti na zadných sedadlách. Treba však myslieť na momenty, keď treba vozidlo rýchlo opustiť. Vždy treba pasažierov usadiť tak, aby ste v prípade potreby dokázali v čo najkratšom čase auto opustiť. V prípade, že máte v aute dieťa s detskou sedačkou, treba ho umiestniť za vodiča a vedľa neho posadiť dospelého, respektíve staršieho človeka.

To z jedného veľmi dôležitého dôvody, aby bol schopný malé dieťa odopnúť z detskej sedačky a čo najrýchlejšie sa s ním dostať na krajnicu, ktorá sa nachádza po pravej strane vozidla. Keby to bolo opačne, bolo by treba celé vozidlo obchádzať, respektíve cez detskú sedačku preliezať. V prípade, že sa jedná o 7-miestne auto, taktiež na sedadlo za spolujazdcom treba posadiť osobu, ktorá dokáže pohotovo zareagovať a dostatočne rýchlo vyslobodí pasažierov z tretieho radu sedadiel. Pokiaľ prevážate malé dieťa v takzvanom vajíčku, vždy ho treba umiestniť v protismere jazdy. Pokiaľ ho umiestnite na predné sedadlo, nikdy nezabudnite vypnúť spolujazdcov airbag.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport