eReport.sk
Igor Matovič. Foto: tasr

VIDEO Zostatok vo fonde, ktorý založil Matovič, je 620-tisíc. Komu a koľko eur už odišlo?

Úrad vlády vypláca prostriedky z fondu s pomocou neziskovej organizácie Ľudia ľuďom. Zriadil webový portál, kde môžu uchádzači o pomoc uverejniť svoju žiadosť. Každý overený žiadateľ má automaticky nárok na 500 eur z fondu.

Z Fondu vzájomnej pomoci, ktorý na jar založil premiér Igor Matovič (OĽANO), vyplatil Úrad vlády (ÚV) SR doteraz 72.337 eur spolu 117 prijímateľom. Uviedol to tlačový a informačný odbor ÚV. Na zverejnenom účte fondu ostáva takmer 620.000 eur. Prispievajú doň predstavitelia koalície, posledný riadny príspevok na účte je z novembra. Fond bol zriadený na pomoc ľuďom postihnutým koronakrízou.

Všetko je v Centrálnom registri zmlúv

Príbehy ľudí, ktorým vyplatili peniaze, sú zverejnené na portáli Ľudia ľuďom. „Konkrétne účely sú veľmi rôzne, napríklad na zaplatenie účtov, na stravu a oblečenie, na vyplatenie dlhu, na kúpu potravín, drogérie, liekov a úhradu nájomného, na kúpu dreva a brikiet, na zaplatenie školného, na nákup potrebného vybavenia pre bábätko a podobne,“ vysvetlili z úradu vlády. Všetky zmluvy sú podľa odboru zverejnené v Centrálnom registri zmlúv, v ktorých sú podrobne uvedené ciele, na ktoré boli finančné prostriedky vyplatené.

Premiér sľúbil celý svoj plat

Ďalšie príspevky závisia od podpory verejnosti. Úrad vlády poskytne konkrétnemu žiadateľovi o pomoc toľko peňazí, koľko mu prispeje verejnosť. Ak prispeje 30 eur a viac, z fondu pôjde 30 eur. Maximálna výška príspevku z fondu pre jedného žiadateľa je 1000 eur.

Premiér na tlačovej besede ešte 1. apríla 2020, keď predstavil predmetný fond uviedol, že do neho prispeje svojim platom. „Vzdávam sa celého svojho premiérskeho platu a budem ho odovzdávať do fondu vzájomnej pomoci,“ povedal Matovič na jar. Celé vyjadrenie predsedu vlády nájdete na pripojenom videu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Zostatok vo fonde, ktorý založil Matovič, je 620-tisíc. Komu a koľko eur už odišlo?

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti