eReport.sk
Ján Mičovský, Foto: tasr

VIDEO Vytočený Kollárov poslanec: Hegerovi poviem do očí, že Mičovský je na jeho triko!

V parlamente v piatok rečnili viacerí ministri, azda najhoršie však dopadol šéf rezortu pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO). Jeho okamžité odstúpenie priamo v národnej rade žiadal koaličný poslanec Patrick Linhat zo Sme rodina. Neskôr na sociálnej sieti zverejnil video, v ktorom na Mičovského doslova chrlil oheň a síru. Kým ostatní ministri po svojich prejavoch zožali aj potlesk vládnych poslancov, koaličník Linhart po Mičovského vystúpení nešetril ostrou kritikou na “hlúpeho Janka”, ako šéfa agrorezotu zvykne označovať.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) považuje programové vyhlásenie vlády (PVV) v kapitole školstva za dobré. Počas piatkovej diskusie o PVV v pléne Národnej rady (NR) SR ocenil, že školstvo je prioritou a že sa viackrát spomína aj v preambule. V diskusii už vystúpili viacerí členovia vlády, ktorí okrem plánov do budúcna predstavili úspechy za uplynulý rok.

Gröhling kritizoval dvojzmennú prevádzku na školách

Gröhling avizoval, že v najbližšom období prinesú do NR SR viaceré systémové zmeny. Ako príklad uviedol zmeny v riadení a financovaní školstva, čím by sa malo napraviť nezmyselné rozdelenie kompetencií v školstve. Vyriešiť chcú aj problémy s povinným predprimárnym vzdelávaním a kapacitami.

V tejto súvislosti kritizoval predchádzajúcu vládu, že hoci deklarovali pripravenosť na povinné predškolské vzdelávanie, nepripravili analýzy. Vyrovnať sa podľa Gröhlinga treba aj s tým, že na viac ako 800 školách stále funguje dvojzmenná prevádzka. Poznamenal, že aj na toto sa zameriavali pri pláne obnovy. Deklaroval investovanie financií do pedagógov aj do ich vzdelávania.

Mičovský hovoril o obrovských zdrojoch možností

Mičovský sa v rozprave dotkol aj spoločnej poľnohospodárskej politiky. “Máme úžasnú možnosť a zároveň aj obrovskú zodpovednosť, že sme vstúpili do služby tejto krajiny v období, keď sa na sedem rokov nastavujú nové pravidlá, ako správne, zmysluplne, s cieľom zabezpečiť potravinovú bezpečnosť krajiny, rozdeliť obrovské zdroje, ktoré k dispozícii dáva jednak Európska únia a jednak štátny rozpočet, ktorý je zdrojom spolufinancovania jednotlivých pilierov,” priblížil. Prostriedky vo výške 6,2 miliardy eur na roky 2021 – 2027 sú podľa neho obrovským zdrojom možností.

Je to na Hegerovo triko, odkazuje Linhart

Viacerí opoziční poslanci kritizovali, že plán obnovy nepočíta s peniazmi určenými pre agrorezort. Koaličný poslanec Linhart dokonca Mičovského vyzval na okamžitú rezignáciu. Po roku totiž podľa Linharta neprišla žiadna zmena a za najväčšie zlyhanie ministra považuje plán obnovy.

“Pán Mičovský v pléne odo mňa dostal to, čo si zaslúžil. Keďže som vyčerpal všetky zákonné možnosti a nebol som vypočutý, uzavrel som to týmto spôsobom. Toto je moja posledná kritika neschopnosti tohto ministra, ktorého som vyzval na rezignáciu,” zastrájal sa Linhart v statuse, ktorý neskôr zverejnil na sociálnej sieti a pridal k nemu aj video. V ňom tvrdí aj to, doteraz mu nebolo umožnené, aby o problém, ktorý vníma, diskutoval s hnutím OĽaNO. “Nebol som pustený na klub OĽaNO, nebol som pustený na ´koalu´, nebol som pustený k pánovi Hegerovi. Poviem mu to z očí do očí, že pokiaľ pán Mičovský neodíde, je to čisto na jeho triko”.

Zdroj: fb/patricklinhartposlanec

Šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) skonštatoval, že vláda pokračuje v záväzkoch, ktoré si dala pred rokom. Pripomenul napríklad, že v novembri 2020 sa podarilo zriadiť radu vlády pre Európsku zelenú dohodu, hovoril tiež o spustení vzdelávacích programov.

Budaj pripomenul, že elektrika z uhlia končí

Budaj vyzdvihol, že v rámci plánu obnovy sa podarilo do časti o zelenej ekonomike presadiť podporu využívania obnoviteľných zdrojov, a tým aj podporu uzavretia niektorých hnedouhoľných baní, posilnenie energetických sietí, zelenú obnovu budov či dekarbonizáciu priemyslu a podporu biodiverzity. Pripomenul tiež, že do dvoch rokov by sa mala ukončiť výroba elektrickej energie z uhlia.

Krajniak o 13. dôchodkoch aj gastrolístkoch

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) v rozprave kritizoval predchádzajúce vládne garnitúry za to, že v minulosti sľubovali 13. dôchodky a nevyplatili ich, ale napríklad aj za to, že možnosť výberu medzi finančným príspevkom a gastrolístkom musela počkať až na túto vládnu koalíciu. Podotkol tiež, že len z rezortu práce doteraz vyplatili na pomoc ľuďom viac ako dve miliardy eur. Apeloval zároveň na niektorých poslancov opozície, že ku kríze podľa neho pristupuje vládna koalícia omnoho “štedrejšie a zodpovednejšie” ako oni.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport