eReport.sk
Koláž: eReport.sk

VIDEO Vláda schválila prísny lockdown: Bude to tvrdé, takto okresali výnimky zo zákazu vychádzania!

AKTUALIZOVANÉ – Na Slovensku bude od nového roka 2021 platiť zákaz vychádzania s výrazným zúžením výnimiek. Rozhodla o tom vláda na štvrtkovom mimoriadnom rokovaní.

Situácia v nemociach je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) vážna a kritická. Priblížil, že COVID automat radí celé Slovensko do čiernej zóny. V nemocniciach je aktuálne z dôvodu ochorenia COVID-19 2672 pacientov a práceneschopných je 3100 zdravotníkov. K 11. januáru sa odhaduje, že bude 3000 až 3634 pacientov.

Krajčí: Nesmú sa vytvárať nové bubliny

 Na Slovensku bude od 5.00 h 1. januára 2021 platiť prísny zákaz vychádzania s minimom výnimiek. Opatrenie bude platiť do 24. januára. Podrobnosti uviedli na tlačovej konferencii okrem Krajčího, aj hlavný hygienik SR Ján Mikas a zástupcovia koaličných strán.

Kabinet výrazne zúžil okruh výnimiek, najzásadnejším je zrušenie stretávania sa s blízkymi v tzv. bubline. Ako vysvetlil Krajčí, doterajšie bubliny sa rušiť nemusia, nesmú sa však vytvárať nové. Obmedzenie mobility má dosiahnuť aj zákaz cestovania medzi okresmi. Ako ďalej uviedol, akékoľvek návštevy majú byť na Slovensku zakázané. Zatvoriť sa majú aj kostoly.

Cesta mimo bydliska len s potvrdením zamestnávateľa

Zo zákazu vychádzania majú výnimku len cesta do zamestnania či výkonu podnikateľskej a obdobnej činnosti, ak nie je možné nariadiť prácu z domu. „Zamestnanci by mali mať potvrdenie od zamestnávateľa, že sú vyslaní mimo trvalého bydliska v súvislosti s pracovnými povinnosťami,“ dodal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Krajčí spresnil, že zamestnanie bude povolené len formou „home office“. Výnimku budú mať zamestnanci vzhľadom na povahu ich práce a na základe rozhodnutia zamestnávateľa. Opatrenie má platiť od piatka (1. 1.) do 24. januára.

Venčenie len v okruhu 1000 metrov od domu

Povolená bude aj cesta s cieľom zaobstarania nevyhnutných životných potrieb – potravín, liekov, zdravotníckych prostriedkov, hygienického a drogériového tovaru, krmiva a ďalších potrieb pre zvieratá, pohonných látok. Povolené bude aj „venčenie“, no len v okruhu 1000 metrov v okolí bydliska

Niektoré výnimky ostali

Taktiež má výnimku cesta do zdravotníckych zariadení s cieľom neodkladnej zdravotnej starostlivosti, cesta do lekárne či na testovanie na nový koronavírus. Zo zákazu je vyňatá aj cesta na pohreb, na ktorom sa môže zúčastniť len šesť osôb. Výnimku zo zákazu vychádzania má aj cesta do poisťovne, banky, do servisu motorových vozidiel. Povolené je tiež vycestovať v prípade zabezpečenia starostlivosti o blízku osobu, ktorá je na takúto starostlivosť odkázaná. Povolený ostáva pobyt v prírode, no iba v rámci okresu, respektíve v prípade Bratislavy a Košíc v rámci mesta.

Žiadne jedlo v exteriéri, žiadne lyžovačky

Od polnoci budú zároveň zatvorené všetky lyžiarske strediská. Menia sa aj pravidlá pre hotely, ktoré nesmú prijímať nových hostí, už ubytovaní klienti môžu ostať, nesmú si však predĺžiť pohyb. Nebude možné tiež konzumovať jedlo v exteriéri prevádzok, jedlo si bude možné zobrať len domov.

Gröhling: Hovoriť o návrate detí do škôl je predčasné

Pokiaľ by sa na Slovensku dodržiavali opatrenia, deti by sa do škôl mohli vrátiť od pondelka 11. januára, keď sa im skončia prázdniny. Predchádzalo by tomu testovanie, ktoré by sa spustilo 8. januára. Avizoval to šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS). Upozorňuje však, že je veľmi skoro ešte o návrate detí do škôl hovoriť. Ak by sa situácia nelepšila, termín by bol podľa neho nereálny. Rozšírenú reakciu ministra školstva sme nájdete TU.

Medzi obeťami pribúdajú aj ľudia v produktívnom veku

Vláda sprísnila výnimky, ktoré prijala 16. decembra pri ustanovení zákazu vychádzania od 19. decembra, bolo ich vyše 20. Ako povedal minister zdravotníctva, protipandemické opatrenia s toľkými výnimkami sa ukázali ako nedostatočné na zabránenie nárastu prípadov ochorenia COVID-19.

Krajčí pritom poukázal na aktuálne čísla. „Denne podľa sedemdňového priemeru zachytia PCR i antigénové testy 5494 nakazených,“ uviedol. Stúpa počet hospitalizovaných s tým, že podľa predikcie by ich k 11. januáru 2021 malo byť 3000 až 3600, pľúcnu ventiláciu bude potrebovať podľa odhadov 240 až 280 pacientov. Minister v tejto súvislosti upozornil, že sa znižuje počet voľných lôžok, takisto je to aj v prípade disponibilných záchranárskych kapacít a zdravotníckeho personálu v nemocniciach. Varovný je aj nárast obetí. „V súčasnosti je evidovaných 2716 úmrtí, ktorých dôsledkom bolo ochorenie COVID-19, prípadne s ním súviseli alebo boli z tohto hľadiska suspektné,“ dodal. Medzi obeťami pribúdajú aj ľudia v produktívnom veku.

Prehľad nových opatrení platných od 1.1.2021, 5:00 ➡

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Štvrtok 31. decembra 2020

Zdroj: tasr, fb/mz sr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Vláda schválila prísny lockdown: Bude to tvrdé, takto okresali výnimky zo zákazu vychádzania!

Najnovšie