eReport.sk
Robert Fico, Erik Tomáš a Peter Pellegrini, foto:tast

VIDEO V NR SR pokračuje rokovanie o novele Trestného zákona, vláda zmenila štatút rezortu spravodlivosti

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok pokračujú v rokovaní 9. schôdze. Naďalej pokračuje diskusia o novele Trestného zákona, ktorá je v druhom čítaní. Diskusia je skrátená na 62 hodín.

Nekonečný cirkus

Po prerokovaní novely by o nej mali poslanci aj definitívne rozhodnúť. Návrh ráta s úpravami trestných sadzieb a premlčacích lehôt, zmenami hraníc pri majetkovej trestnej činnosti aj so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry.

Opoziční poslanci novelu kritizujú. Považujú ju za škodlivú a predložili desiatky pozmeňujúcich návrhov. Zmeny prišli aj z dielne koalície, ktorá na dôvodnosti novely trvá.

Hlasovanie o novele sa očakáva v stredu (7. 2.) alebo vo štvrtok (8. 2.).

Zmena štatútu

Vláda na svojom utorkovom rokovaní odobrila zmenu a doplnenie štatútu Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Zmena štatútu súvisí s novelou kompetenčného zákona a prechodom vydávania Zbierky zákonov SR z Úradu vlády SR na rezort spravodlivosti.

Doplnením štatútu Ministerstva spravodlivosti SR sa rozšírila pôsobnosť rezortu aj o zabezpečenie koordinácie a tvorby štátnej politiky v oblasti ochrany osobných údajov. Zmena a doplnenie štatútu nadobúda účinnosť dňom jeho schválenia vládou SR.

Valorizovanie odmien

Vláda taktiež rokovala o podmienkach pre väzňov. Odsúdení budú mať valorizované odmeny za prácu. Úprava výšky pracovných taríf súvisí s nárastom minimálnej mzdy. Vyplýva to z nariadenia vlády o výške pracovnej odmeny a podmienkach jej poskytovania odsúdeným, ktoré kabinet schválil na utorkovom rokovaní.

Upravené výšky pracovných taríf odsúdených zaradených do práce sú stanovené ako súčin doteraz platných pracovných taríf a koeficientu nárastu minimálnej mzdy. 

„Medziročný nárast minimálnej mzdy, z ktorého sa pri stanovení predmetného valorizačného mechanizmu vychádza, je vo výške 1,0714,“ spresnilo Ministerstvo spravodlivosti SR, ktoré je predkladateľom nariadenia.

Schválené nariadenie nadobúda účinnosť 10. februára.

V parlamente je dnes prítomný i náš kolega Dominik Pappala, ktorý vám počas dňa bude prinášať aktuality z pléna i zaujímavé rozhovory.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO V NR SR pokračuje rokovanie o novele Trestného zákona, vláda zmenila štatút rezortu spravodlivosti

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie