eReport.sk
Foto: tasr

VIDEO V kauze razii v Moldave nad Bodvou súd oslobodil ďalších troch Rómov

AKTUALIZOVANÉ – Košický okresný súd v utorok oslobodil spod obžaloby ďalších troch Rómov, ktorí boli obvinení z krivej výpovede proti policajtom zasahujúcim pri razii v roku 2013 v osade v Moldave nad Bodvou. Aj v prípade Milana Hudáka, Rolanda Danča a Júliusa Hudáka prokurátor ustúpil od obžaloby. Obžalovanou tak ostáva už len posledná zo šestice Rómov v tejto kauze, Irena Matová.

Ďalších dvoch obžalovaných Róberta Rybára a Leonarda Horvátha v samostatných konaniach súd oslobodil už v máji. Obžalovanou tak ostáva posledná zo šestice Rómov v tejto kauze, Irena Matová, u ktorej prokurátor žalobu nestiahol.

Pri kontroverznej akcii 19. júna 2013 v rómskej osade na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou zasahovalo viac ako 60 policajtov. Šiesti Rómovia vypovedali, že ich bezdôvodne a brutálne bili. Podľa inšpekcie Ministerstva vnútra (MV) SR, ktorá zásah neskôr preverovala, však policajti konali v súlade so zákonom. Prokuratúra následne Rómov, pôvodne v pozícii poškodených, obžalovala z trestného činu. Tí vinu odmietali a celý proces vnímali ako nespravodlivý.

V prípade piatich obžalovaných prokurátor v marci tohto roku ustúpil od obžaloby. Stalo sa tak po stanovisku Generálnej prokuratúry SR a prehodnotení skutkového stavu veci, ako aj po verdikte Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu zo septembra 2020, ktorý vyhovel sťažnosti dvoch obžalovaných a priznal im odškodnenie. O sťažnosti ďalších ESĽP stále rozhoduje.

Porušovali základné ľudské práva

Podľa právneho zástupcu obžalovaných Romana Kvasnicu orgány činné v trestnom konaní v prípade jeho klientov od počiatku porušovali ich základné ľudské práva a slobody. „Pokiaľ nebudú oslobodení všetci šiesti obžalovaní, tak nebudeme spokojní  a ten náš cieľ zatiaľ nie je splnený,“ uviedol pre novinárov. V prípade Ireny Matovej konštatoval, že jeho klientka nevie čítať a písať, nevie po slovensky a viac menej ani po maďarsky a nemala ani prehľad, z čoho je vlastne obvinená. „V minulosti deväť razy odsúdená, ako sme zistili z trestných spisov, ktoré sme si vyžiadali, ani raz nebolo konštatované, že pani M. nevie písať, čítať, ani raz tam nebol prítomný tlmočník. Nevieme, prečo prokurátor u nej nepostupoval obdobným spôsobom ako v tých piatich trestných veciach,“ povedal Kvasnica.

Matová ostáva ďalej obžalovaná

Na obžalobe Ireny Matovej okresný prokurátor naďalej trvá. „U tejto obžalovanej na rozdiel od ostatných obžalovaných v uvedenej trestnej veci nie sú splnené zákonné podmienky pre ustúpenie od obžaloby. Podľa názoru prokurátora v jej prípade pri súčasnej dôkaznej situácii je možné očakávať uznanie viny za žalovaný trestný čin,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Krajskej prokuratúry Košice Jarmila Janová.

Na stredajších súdnych pojednávaniach s oslobodzujúcimi rozsudkami bola prítomná aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. „Som rada, že nastal tento výsledok, pretože pre tých ľudí, ktorých sa osobne týkalo to začaté konanie a samotná razia v roku 2013, znamená ukončenie jedného veľmi ťaživého príbehu, ktorý si od nich vyžadoval aj takú statočnosť, aby v boji so štátom neprestali a trvali na svojom podaní toho príbehu tak, ako ho vnímali. Verím, že pre nikoho ďalšieho už za podobných podmienok a situácie taký príbeh nezačne, pretože to je prístup, ktorý je založený na represii a ten nás skrátka nevie doviesť do stavu, kde si má Slovensko zastať svoje miesto v 21. storočí,“ povedal novinárom. Aj v prípade šiestej obžalovanej verí v konečný spravodlivý výsledok.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport