Hráč Walesu Gareth Bale oslavuje vo finále baráže MS 2022 vetvy A Wales - Ukrajina v Cardiffe 5. júna 2022. Foto: tasr/ap

VIDEO Ukrajine sa rozplynul sen o MS vo futbale: Jarmolenko si dal vlastenca po centri Balea

Wales sa stal posledným trinástym európskym účastníkom futbalových majstrovstiev sveta 2022 v Katare. V nedeľnom finále baráže zdolal na domácej pôde v Cardiffe Ukrajinu 1:0 po vlastnom góle Andrija Jarmolenka. Na svetovom šampionáte sa Wales stretne v B-skupine postupne s USA, Iránom a Anglickom.

Wales sa prepracoval na svetový šampionát druhýkrát v histórii. Doteraz štartoval iba na MS vo Švédsku v roku 1958. Postúpil tam do štvrťfinále, v ktorom podľahol 0:1 neskorším šampiónom z Brazílie po góle Pelého.

Turnaj v Katare pozná už 30 z 32 účastníkov. O zvyšných dvoch sa rozhodne v dueloch interkontinentálnej baráže. V katarskom Al Rajjáne nastúpi 13. júna víťaz zápasu medzi SAE a Austráliou proti Peru a o deň neskôr na tom istom mieste Kostarika s Novým Zélandom.

I. polčas

Ukrajinci vstúpili do stretnutia aktívne a v úvodnej polhodine si vypracovali viacero šancí. Najväčšiu v 12. minúte, keď sa Jaremčuk vyhol obrane domácich a rútil sa sám na Hennesseyho. Z uhla však brankára Walesu nedokázal prekonať. Hostia dostali ťažký úder v 34. minúte, keď zahrával Bale priamy kop a jeho center do šestnástky si poslal hlavou do vlastnej siete Jarmolenko.

Zdroj: youtube.com/nation.cymru

Útočník West Hamu sa snažil svoju chybu odčiniť, v 40. minúte aktívne napádal obranu domácich, prvý sa dotkol lopty a po kontakte s Allenom v šestnástke skončil na zemi. Rozhodca však ani po konzultácii s videoasistentom penaltu neodpískal.

II. polčas

Po zmene strán sa očakával nápor Ukrajincov, no Wales zahrozil z rýchleho protiútoku. Ramsey dostal v 49. minúte dobrú prihrávku do malého vápna, no stredopoliar Glasgowu Rangers loptu nedokázal dostať do siete. Oživenie do zostavy Walesu priniesol striedajúci Brennan Johnson, ktorý chvíľu po svojom príchode na ihrisko trafil v 75. minúte žrď. Ukrajinci predviedli kvalitný výkon, no svoju druhú účasť na MS si nevybojovali.

Finále európskej baráže MS 2022 v Cardiffe:

Wales – Ukrajina 1:0 (1:0)

Gól: 34. Jarmolenko (vlastný). Rozhodoval: Lahoz (Šp.), ŽK: Allen, James, Page – Mykolenko, Mudryk