eReport.sk
Zreštaurovaná listina kráľa Vladislava II. Foto: tasr

VIDEO Toto je 520 rokov stará listina o Rožňave! Kráľ sa v nej prihovára Gemerskej stolici

ROŽŇAVA – Viac ako 520 rokov starú listinu o meste Rožňava sa podarilo zreštaurovať. V tomto dokumente kráľ Vladislav II. prísne prikazoval Gemerskej stolici rešpektovať všetky staré práva Rožňavy, najmä súdnictva. Uviedla to Eva Jergová, vedúca rožňavského pracoviska Štátneho archívu v Košiciach.

Ako vysvetlila, Rožňava sa v roku 1487 stala súčasťou Zväzu hornouhorských banských miest a riadila sa gelnickým banským právom. Toto členstvo, ako aj dohľad zemepána – ostrihomského arcibiskupa Hypolita, mali byť zárukou právneho postavenia mesta.

„Zostrenie právneho režimu v Rožňave narazilo na silný odpor vtedajšieho veľkokapitálu, dôsledkom čoho boli trenice medzi mestami a cudzími ťažiarmi. A tak panovník, ako aj zemepán boli nútení zastať sa svojich miest a upevniť ich právne postavenie,“ uviedla s tým, že cudzí kupci a baníci sa snažili výsady Rožňavčanov obchádzať. Podľa starého rožňavského práva, ktoré v meste stále platilo, sa mali spory medzi cudzincami a obyvateľmi mesta riešiť na mestskom súde. Ten tvoril richtár a mestská rada. Odvolanie mali adresovať zemepánovi. Obracali sa však na sedriu Gemerskej stolice.

Dokument z roku 1496, je písaný gotickou kurzívou

„V listine sa kráľ Vladislav II. prihovára Gemerskej stolici. Vyčíta jej bránenie uplatňovaniu si starých slobôd mestečka Rožňava, ako aj iných miest, a dôrazne prikazuje, aby sa neopovážila jeho obyvateľom a baníkom brániť v tom,“ spresnila Jergová. Dokument vyhotovili 23. júna 1496, je písaný gotickou kurzívou železodubienkovým tmavohnedým atramentom. Bol poškodený plesňami a v mieste preloženia prelepený priesvitnou plastovou páskou. Zreštaurovať sa ho podarilo vďaka riaditeľovi Slovenského národného archívu Ivanovi Tichému a pracovníkom oddelenia ochrany archívnych dokumentov.

Originál bol do archívu odovzdaný v roku 1953

„Chýbajúce časti boli doplnené bezdrevou papierovou hmotou, ktorá bola obohatená historickým vláknom. Zo spodnej časti bol papier spevnený siedmimi gramami japonského papiera,“ uviedla s tým, že pásku sa podarilo odstrániť lekárenským benzínom a dvojlist opätovne prepojili pôvodným pergamenovým prúžkom. Originál bol do archívu odovzdaný v roku 1953, v súčasnosti je uložený vo fonde Magistrát mesta Rožňava. Keďže ide o stredovekú listinu, verejnosti je na požiadanie predložená len jej študijná kópia.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Toto je 520 rokov stará listina o Rožňave! Kráľ sa v nej prihovára Gemerskej stolici

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti