„Bola to tragikomédia. Za každú cenu sa snažili natiahnuť ten čas prežitia. Boli sme svedkami teatrálneho divadla aj v podaní psychiatrického pacienta, pána Matoviča. Vládni poslanci sa do poslednej chvíle držali, ako taký zdochýnajúci kôň. Ten kope najhoršie.“ Aj týmito slovami zhodnotil minulotýždňový pád vlády Eduarda Hegera (OĽANO) a to čo mu bezprostredne predchádzalo, opozičný poslanec strany NR SR a generálny manažér strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok. Ako v našom štúdiu podotkol, pád vlády mu pripomínal obesenca, ktorý to už má síce takpovediac zrátané, ale ešte chce solené oriešky…
Politik prijal pozvanie do štúdia eRepotu, kde sa s ním rozprával moderátor Rasťo Ekkert v rámci relácie Bez cenzúry. Poslanec nášmu redaktorovi poskytol rozhovor v piatok 16. decembra, teda hneď deň po tom, ako parlament vyslovil nedôveru vládnemu kabinetu.
„Gratuluje“ Sulíkovi, ak chce do vlády opäť s OĽANO
Už v čase rozhovoru však bolo jasné stanovisko SaS, ktorá odvolávanie vlády s podporou strany Hlas-SD iniciovala, že liberáli predčasné voľby nechcú. Šutaj Eštok však nad takýmto rozhodnutím strany, ktorá bola donedávna ešte súčasťou Hegerovej a predtým Matovičovej vlády, nechápavo krúti hlavou. „Do poslednej chvíle som nerozumel ich debate, že im stačí, ak padne Igor Matovič a podržia vládu. Potom zase precitli a vládu na konci dňa povalili. Zrekonštruovaná vláda na pôdoryse akejsi 76-ky je mýtus. Aj Boris Kollár, predseda parlamentu povedal, že táto 76-ka neexistuje. A pre hnutie Sme rodina sú jediným východiskom predčasné voľby. Tým pádom neviem s kým Richard Sulík túto akože vládu, novú 76-ku, chce zložiť. Potom ostáva už iba hnutie Igora Matoviča. Ak chce vládu zložiť opäť s nimi, tak ja mu gratulujem,“ ironicky poznamenal člen predsedníctva strany expremiéra Petra Pellegriniho.
Vládu „progresívnych úradníkov“ takisto odmieta
Za nezmysel Šutaj Eštok nepovažuje iba tzv. novú 76-člennú vládnu úderku, o ktorej aktuálne okrem SaS hovoria aj v hnutí OĽANO. Ale takisto aj možnosť, kedy by sa moci chopila úradnícka vláda menovaná prezidentkou Zuzanou Čaputovou: „Aby sme tu 14 mesiacov boli svedkami a rukojemníkmi toho, že tu prídu nejakí progresívni úradníci a budú na Slovensku vládnuť, tak to nie.“
Moc treba dať občanom, aby rozhodli vo voľbách
Opozičný poslanec zdôraznil, že jednoznačne treba ísť do predčasných parlamentných volieb, ktoré ako jediné demokratickým spôsobom reflektujú na vôľu voličov. „Ak tu hovorí aj Eduard Heger aj ostatní, zaklínajú sa, akí sú demokrati, tak potom voľby sú tým najdemokratickejším riešením. Dáte možnosť voľby ľuďom, dáte im do rúk túto moc a oni sa rozhodnú koho si želajú v parlamente. Či tam chcú mať Igora Matoviča s jeho bláznovstvom, či tam chcú mať Sulíkove nepredvídateľné excelovské tabuľky, ale či tam chcú mať sociálnu demokraciu. Teda pokoj, nádej a nejakú stabilitu. Tak, ako to tu bolo aj za ostatné roky, keď tu sociálna demokracia vládla,“ vysvetlil pre eReport.
Heger a Matovič? Tí, to vraj nemajú v hlave v poriadku
Šutaj Eštok zároveň vyzval sulíkovcov, aby ak sú, ako tvrdia, stranou zdravého rozumu, aby „aj ten zdravý rozum konečne dostali“.
Politik Hlasu konzistentne a dlhodobo odmieta výroky čelných vládnych politikov, že ich vláda ľuďom pomáha tak, ako žiadna iná v minulosti. Opakovane to občania počúvajú aj z úst dnes už dočasne menovaného premiéra Hegera. „Je to práve naopak. Aj preto mali nedôveru 87 percent ľudí, pretože reálne nepomohli. Dôchodcom nepomohli, nepomohli rodinám, nepomohli priemyslu, ktorý tu začne padať, ako taký domček z karát. JE to nezmyselné tieto výroky, či už Eduarda Hegera, alebo Igora Matoviča. To sú ozaj ľudia, ktorí to nemajú v hlave v poriadku. Z môjho pohľadu,“ netajil svoj drsný názor na kľúčových členov aktuálne už dočasne menovanej vlády.
Nájde sa 90 demokratických poslancov?
Aký by mal byť podľa Šutaja-Eštoka teda ďalší scenár? Podčiarkol, že teraz je nutné nájsť v parlamente aspoň 90 poslancov, ktorí podporia potrebné ústavné zmeny. A teda zmenia ústavu tak, aby bolo možné vypísať termín predčasných volieb najneskôr na jún 2023. K tomu napokon vyzvala minulý piatok 16. decembra aj prezidentka Zuzana Čaputová. Aj po pondelku sa však ukazuje, že to nebude jednoduché.
Majú viacerí poslanci OĽANO šťastie?
Do Vianoc sa to už pravdepodobne nepodarí a či rokovania v januári situáciu zmenia je takisto nanajvýš otázne. Nielen SaS, ale aj OĽANO totiž nechcú upustiť od svojich pozícií predčasné voľby nepodporiť. „Ja chápem, že poslanci OĽANO, veľká časť z nich, je v parlamente naposledy. Oni už tam nikdy nebudú, pretože dnes ľudia na Slovensku ani nevedia, že kto tí poslanci sú. To je možno aj ich šťastie, že na ulici nedostanú po papuli. Vedia však, že je to ich labutia pieseň, majú 5000-eurové platy a tým je to vybavené. Takže oni si tú stoličku nebudú chcieť pod sebou podrezať,“ analyzuje situáciu v najsilnejšom poslaneckom klube Šutaj Eštok.
Ukáže sa Heger ako demokrat a dostane Sulík rozum?
Zároveň však optimizmus nestráca, aspoň sa tak v rozhovore s Rasťom Ekkertom tváril. „Ale verím, že keď pán Heger je taký veľký demokrat, tak vyzve aj svojich poslancov. Ak nie, tak konečne Sulík rozum dostane. Tak, ako ho, síce po dlhom hľadaní našiel, keď sme povalili túto vládu,“ takto vidí možnosti, aby sa veci pohli k smerom k predčasným voľbám.
Referendum vníma ako poistku
Opozičný poslanec sa vyjadril aj k referendu, ktoré sa takisto týka toho, aby sa na Slovensku otvorila ústavná možnosť pre predčasné voľby. Verí, že do konania referenda, ktoré prezidentka vyhlásila na 21. januára 2023, už bude patová situácia v parlamente a ústavná kríza vyriešená poslancami NR SR. Zároveň však nevylučuje, že stále hrozí aj opačný scenár.
„Ak chcete vychovávať ľudí v rámci tej našej novej mladej demokracie k tomu, aby si ctili tieto hodnoty, tieto výdobytky novembra ´89, treba to využiť. Sme predsa demokrati, ako sa zaklínajú aj naši kolegovia z koalície. Treba k tomu referendu ísť, my k tomu referendu pôjdeme. A je tam možnosť, aby sme síce nerozhodli o predčasných voľbách, ale aby sme o nejakom nástroji mohli rokovať. A ja to beriem, ako takú poistku, ak by parlament nedostal rozum, tak to už bude ozaj v rukách ľudí,“ dodal opozičný politik.
Rozhodnú napokon občania namiesto poslancov?
Dodávame, že januárové referendum, ktoré iniciovala strana Smer-SD s podporou opozície, vrátane sociálnych demokratov z Hlasu, sa naozaj môže stať kľúčovým. Pri riešení marazmu, ktorý aktuálne v slovenskej politike dominuje aj patovej situácii po páde vlády to vyzerá nateraz tak, že o osude Hegerovho dočasného kabinetu môžu skutočne naozaj rozhodnúť práve občania v novom roku.
Šutaj Eštok hovoril aj o týchto témach:
- Chaos pri odvolávaní vlády
- Matovič opäť nesklamal
- Vláda padla, čo ďalej
- Budú predčasné voľby?
- Rozpočet a pomoc pre ľudí
- Je ohrozené zastropovanie energií?
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Šutaj Eštok pre eReport: Pád vlády mi pripomínal obesenca, ktorý ešte chce solené oriešky