eReport.sk
Richard Sulík, foto: tasr

VIDEO Sulík ukázal manuál pre firmy: Takto bude fungovať testovanie na pracovisku! Dúfam, že to klapne


AKTUALIZOVANÉ – Testovanie pracovníkov, ktorí nie sú zaočkovaní ani neprekonali ochorenie COVID-19, budú od pondelka 29. novembra zabezpečovať zamestnávatelia. Tí si musia zaobstarať antigénové testy, vhodné priestory, zabezpečiť zodpovednú osobu a postarať sa aj likvidáciu odpadu z testovania. Vyplýva to zo zverejneného manuálu ministerstva hospodárstva vedeného Richardom Sulíkom (SaS) pre zamestnávateľov na vykonanie testovania zamestnancov.

Sulík spomínaný manuál stručne predstavil aj vo videu minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý pre podrobnosti odkázal na web svojho rezortu. „Dúfam, že to všetko hladko klapne,“ konštatoval šéf liberálov.

VIDEO Richard Sulík: Zamestnávatelia, toto je manuál pre vás

Zdroj: fb/mhsr.sk

Testovanie bude potrebné raz za sedem dní, na vstup na pracovisko budú zamestnávatelia uznávať aj potvrdenie o negatívnom teste z mobilných odberových miest. Podľa manuálu je každý zamestnávateľ povinný zabezpečiť dostatočný počet antigénových samotestov v lekárňach či u distribútorov.

Štát uhradí šesť eur za jedného testovaného

Ministerstvo zdravotníctva má stanoviť regulovanú cenu týchto testov na päť eur za kus, ktoré bude štát kompenzovať. Náklady za vykonanie testu uhradí štát zamestnávateľom vo výške jedného eura za zamestnanca. Celkovou sumou šesť eur za testovaného zamestnanca uhradí štát náklady mobilným odberovým miestam. Potrebné ochranné prostriedky zabezpečí zamestnávateľ na vlastné náklady.

Firmy si musia podať žiadosť, ak chcú náklady preplatiť

Manuál spresňuje aj počet vykonaných testov. Vzhľadom na to, že manuál je platný do konca roka, za každého zamestnanca, ktorý nie je zaočkovaný a neprekonal v posledných 180 dňoch ochorenie COVID-19, štát uhradí maximálne päť testov podľa skutočne vykonaného testovania. Zamestnávateľom náklady na testovanie a testy štát preplatí na základe žiadosti podanej za celé obdobie v januári budúceho roka. 

Zamestnávateľ musí určiť autorizovanú osobu, ktorá bude dohliadať na riadne prevedenie antigénového samotestu zamestnancom a vykonala evidenciu jeho výsledku. Táto osoba bude evidovať aj výsledky testovania z mobilných odberových miest.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Sulík ukázal manuál pre firmy: Takto bude fungovať testovanie na pracovisku! Dúfam, že to klapne

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne