eReport.sk
Dobitý Slovák Jozef Chovanec v cele na letisku v Charleroi
Dobitý Slovák Jozef Chovanec v cele na letisku v Charleroi

VIDEO Smer: Koľko stojí život Slováka? Čaputovú a Korčoka zaujíma jedálniček Navaľného!

Belgickou letiskovou políciou bol v roku 2018 s rasistickými prejavmi kruto zabitý slovenský občan Jozef Chovanec. Včera bola medializovaná informácia, že zástupca šéfa federálnej belgickej polície dostal trest vo forme dvoch 10% zrážok zo mzdy, čo je približne 1 500 eur. Strana SMER -SD to považuje za výsmech spravodlivosti a vníma obrovskú nerovnosť voči ľuďom zo strednej a východnej Európy, uvádza v utorkovej tlačovej správe opozičná strana.

Zdroj: youtube.com

„Chceli by sme apelovať na prezidentku Slovenskej republiky a ministra zahraničných vecí, aby konečne začali v tomto prípade niečo robiť, pretože máme pocit, že jediné, čo zaujíma pani Čaputovú a pána Korčoka, sú bieloruskí opoziční aktivisti alebo jedálniček pána Navaľného. Ja som dnes poslal oficiálny list veľvyslancovi Belgického kráľovstva, v ktorom vyjadrujem pobúrenie našej politickej strany nad tým, akým spôsobom sa belgické orgány zachovali v tomto prípade. Žiadame oveľa prísnejšie tresty,“ uviedol k téme podpredseda strany Ľuboš Blaha.

Zuzana Čaputová počas vyhlásenia k prípadu Jozefa Chovanca, ktorý zomrel v roku 2018 v Belgicku, 10. septembra 2020 v Bratislave. – Foto: tasr

Juraj Blanár nadviazal na predchádzajúce slová a dostal sa k nemohúcnosti slovenskej diplomacie a tiež vlády. Správa o tom, že belgický policajt dostal takúto minimálnu zrážku zo mzdy sa totiž objavila 8. júna.

Blanár: Celá kauza sa zametala pod koberec

Podľa Blanára je koniec júna, vláda mala teda dosť času na zaujatie rázneho stanoviska. No ministerstvo zahraničných vecí si podľa neho neplní svoju úlohu, kedy by malo presadzovať národnoštátne záujmy Slovenska a zároveň obhajovať záujmy občanov SR v zahraničí. „O život prišiel pán Chovanec 24. februára 2018. Vyše dvoch rokov sa nerobilo vôbec nič a zdalo sa, že sa vyšetruje. No celá kauza sa zametala pod koberec. Až 19. augusta 2020 sme sa dozvedeli zo zverejnenej videonahrávky, akým spôsobom zakročili policajti voči Jozefovi Chovancovi. Opäť sme dali vláde a ministerstvu zahraničných vecí týždeň. Preto sme prišli do Národnej rady SR s uznesením, ktorým sme chceli vyzvať vládu, aby začala konať. To bolo 27. 8. a 2. septembra bola k tomu aj schôdza NR SR. Po tom, ako sme my dali uznesenie do národnej rady, predložili oni vlastné uznesenie, ktoré bolo jalové, ale bolo schválené,“ uviedol podpredseda strany Juraj Blanár.

Ivan Korčok počas brífingu s novinármi po stretnutí so slovenskými poslancami Európskeho parlamentu ako aj s poslancami Národnej rady SR v súvislosti s ďalším vývojom ohľadom tragického prípadu Jozefa Chovanca v Belgicku 11. septembra 2020 v Bratislave. – Foto: tasr

Smer pripomína, že po schválení tohto uznesenia prezidentka Z. Čaputová iniciovala, že môže byť súčasťou vyšetrovacieho tímu aj expert zo Slovenska. SMER preto aj teraz vyzýva hlavu štátu, aj daného experta, aby sa vyjadrili, či je to konečné rozhodnutie alebo prebiehaj ďalšie procesy.

Predseda Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry uviedol, že bude iniciovať, aby na zasadnutie výboru v čo najkratšom čase prišiel veľvyslanec Belgického kráľovstva so sídlom vo Viedni.

https://www.youtube.com/watch?v=u38EwQ3VTLg

Zdroj: youtube.com

Hlas-SD žiada rezort diplomacie, aby v tejto súvislosti začal rokovať. Blaha i Hlas-SD to považujú za výsmech spravodlivosti aj v kontexte toho, že v Spojených štátoch amerických v prípade vraždy Afroameričana Georgea Floyda odsúdili expolicajta Dereka Chauvina na 22,5 roka väzenia. Hlas-SD to považuje za bezprecedentné rozhodnutie.

Hlas.SD: Korčok by mal žiadať spravodlivý trest

Hlas-SD podľa TASR označil trest za výsmech práva a hrubú neúctu voči spravodlivosti. „Hlas-SD vyzýva slovenské ministerstvo zahraničných vecí, aby vstúpilo do rokovaní s belgickou stranou a požadovalo spravodlivý trest pre tých, ktorí nesú zodpovednosť za nevinnú smrť slovenského občana Jozefa Chovanca,“ skonštatovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Disciplinárne opatrenie pre muža číslo dva federálnej polície nasleduje po tom, ako mal vlani pozastavený výkon funkcie na niekoľko týždňov, čo je štvrtá najprísnejšia sankcia pre policajtov v Belgicku. Trest pre Desenfantsa má nakoniec podobu zníženia dvojmesačnej hrubej mzdy, čo je podľa belgického denníka La Derniere Heure strata okolo 1500 eur.

Chovanec zomrel po prevoze do nemocnice po tom, ako sa stal obeťou neprimeraného zásahu a tiež neetického správania členov letiskovej polície v cele predbežného zadržania na letisku v belgickom Charleroi vo februári 2018.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Smer: Koľko stojí život Slováka? Čaputovú a Korčoka zaujíma jedálniček Navaľného!

Najnovšie