eReport.sk
Zuzana Baťová na videosnímke. Foto:fb/sukl.sr

VIDEO Šéfka ústavu pre kontrolu liečiv varuje: Zabudnite na domáce testy, nekupujte to!

Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová ľudí vyzýva na to, aby používali relevantné a dôveryhodné údaje, či už o ochorení COVID-19 alebo o testoch, alebo o tom, ako sa správať.

Na európskom aj slovenskom trhu sa objavilo veľa domácich testov na diagnostikovanie ochorenia COVID-19. Žiaden test však nie je certifikovaný na domáce použitie ani v jednej európskej krajine. Na sociálnej sieti na to upozornila riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová, ktorá pred falošnými testami varuje.

Testy ponúkajú rôzne webové stránky

“Žiaden test na domáce použitie nie je ani na Slovensku, ani v Európe registrovaný ani certifikovaný,” zdôraznila s tým, že všetky takéto testy, ktoré ponúkajú rôzne webové stránky, nie sú spoľahlivé. Štátny ústav nevie, aká je dôveryhodnosť týchto testov.

Baťová vysvetlila, že na to, aby takýto typ testov certifikovali, musia prejsť prísnym hodnotením. To, aby odber vzorky, citlivosť testu aj samotná interpretácia výsledku pacientom – laikom bola v poriadku, nie je podľa šéfky ŠÚKL jednoduché.

Byť falošne negatívny je nebezpečné

Vysvetlila, že riziko použitia falošných testov spočíva v tom, že pacientovi dajú falošný výsledok, či už falošne negatívny alebo falošne pozitívny. Obidva výsledky sú podľa jej slov zlé. “V prípade, že pacient dostane falošne negatívny výsledok, to v preklade znamená, že nie je negatívny, ale má ochorenie COVID-19, ktoré v prípade, že nedodrží karanténu a bude chodiť do spoločnosti, tak bude šíriť ďalej,” uviedla.

Baťová odkázala na vládne stránky

Falošná pozitivita protilátkového testu tiež nie je podľa Baťovej “výhra”, pretože môže dať človeku falošný pocit bezpečia, že už ochorenie prekonal a bude menej obozretný. Ľudí vyzýva na to, aby používali relevantné a dôveryhodné údaje, či už o ochorení COVID-19 alebo o testoch, alebo o tom, ako sa správať. Odkázala na stránku korona.gov.sk, kde sa nachádzajú informácie z Úradu verejného zdravotníctva SR, z Národného centra zdravotníckych informácií alebo z Ministerstva zdravotníctva SR.

“Sú tam takisto pokyny, ako sa má správať pacient v prípade, že je pozitívny, a čo má robiť, ako postupovať ďalej,” uzavrela Baťová s tým, že všetky tieto informácie sú veľmi ľahko dohľadateľné a v zrozumiteľnej reči.

❗ DOMÁCI TEST NA DIAGNOSTIKU COVID-19 NEEXISTUJE ❗ 📢 Napriek pravidelnej komunikácii sa ŠÚKL neustále stretáva s…

Uverejnil používateľ Štátny ústav pre kontrolu liečiv Štvrtok 10. decembra 2020

Zdroj: tasr, fb/sukl.sr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport