eReport.sk
minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO)
Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) Foto: tasr

VIDEO Lengvarského experiment? Hlas: Minister pri očkovaní päťročných detí zavádza!

AKTUALIZOVANÉ – Mimoparlamentné strany Hlas-SD a SNS kritizujú ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) pre očkovanie detí vo veku od päť do 11 rokov vakcínou proti ochoreniu COVID-19. Podľa podpredsedníčky Hlasu-SD Zuzany Dolinkovej je nevyhnutné pristupovať k informovaniu o tejto problematike mimoriadne opatrne a zrozumiteľne.

Šéfovi rezortu zdravotníctva vyčíta, že o tejto téme v stredu (6. 9.) informoval nepresne a nejasne, čo podľa Dolinkovej spôsobilo chaos medzi rodičmi i pediatrami. “Vyzývam ministra Lengvarského, aby okamžite uviedol všetky informácie týkajúce správnosti postupu prípadného očkovania našich detí vo veku od päť do 11 rokov na pravú mieru a verejnosti poskytoval len overené a odborníkmi akceptované a schválené informácie,” povedala.

Zdroj: fb/zdolinkova

Použitie má byť v súlade s oficiálnymi odporúčaniami

Poukázala na to, že Európska lieková agentúra (EMA) zatiaľ očkovanie vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer pre deti mladšie ako 12 rokov nepovolila. To potvrdil vo štvrtok (9. 9.) Miroslav Lednár zo spoločnosti Pfizer. Vysvetlil, že pre zástupcu držiteľa registrácie na Slovensku je určujúcim dokumentom text schválený zo strany EMA, konkrétne ide o súhrn charakteristických vlastností lieku (SPC).

Keď skrátka povie Pfizer, že áno, doporučujeme tretiu dávku, no tak to skrátka vykonáme. Tak isto, ako sme povedali pri deťoch. Keď som povedal 12+, že sa môže, EMA schvaľovala, začali sme očkovať. Keď sa povie, že sa budú očkovať mladšie deti, budú sa očkovať mladšie deti. Ako, my tu nechceme robiť svoju vlastnú politiku,

povedal nedávno minister Vladimír Lengvarský.

Terapeutická indikácia hovorí podľa neho o tom, že očkovacia látka Comirnaty je indikovaná na aktívnu imunizáciu na prevenciu ochorenia COVID-19 spôsobeného vírusom SARS-CoV-2 u osôb vo veku 12 rokov a starších. “Použitie tejto očkovacej látky má byť v súlade s oficiálnymi odporúčaniami,” zdôraznil.

Je to u rizikových detí, odkazuje ministerstvo

Na tento problém sa odvolala aj mimoparlamentná SNS, podľa ktorej by mal Lengvarský rozhodnutie o očkovaní vo vekovej skupine od päť do 11 rokov zrušiť. Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová v piatok povedala, že očkovanie pre túto vekovú skupinu bude na Slovensku možné na základe povolenia ministra zdravotníctva.

Zdroj: fb/stranasns

“Očkovanie bude môcť byť realizované na žiadosť rodičov pri vysoko individualizovanom prístupe zohľadňujúc riziko a benefit očkovania dieťaťa. Očkovanie sa odporúča u rizikových detí, u ktorých by prekonanie ochorenia COVID-19 mohlo viesť k vážnemu poškodeniu zdravia, prípadne zhoršeniu základného ochorenia,” reagovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

ŠÚKL: Len v individuálnych prípadoch

Konkrétne má ísť o žiadosť o povolenie na používanie neregistrovaného lieku. Povolenie na očkovanie má byť podľa hovorkyne rezortu tiež na základe odborného stanoviska Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). To v odbornom stanovisku pre ministerstvo pomenovalo potenciálne prínosy a riziká. “Očkovanie v tejto vekovej skupine je nateraz možné podľa ŠÚKL odporučiť len v individuálnych prípadoch, keď hrozí riziko vážneho priebehu ochorenia COVID-19. Pomer prínosov a rizík pre konkrétneho detského pacienta má posúdiť jeho ošetrujúci lekára,” povedala hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková.

Šéf rezortu zdravotníctva v stredu informoval, že od štvrtka (9. 9.) bude možné očkovať aj deti vo veku od 5 do 11 rokov. Zdôraznil, že očkovanie je dobrovoľné, na základe žiadosti rodiča a musí byť schválené pediatrom alebo iným odborným lekárom. Táto požiadavka bola podľa jeho slov vznesená aj z radov odborníkov, pediatrov a iných lekárov, ktorí sa venujú očkovaniu a ochrane detí. Deti podľa neho dostanú iba tretinovú dávku vakcíny. Očkovanie detí Lengvarský odporúča.

“To, čo sa deje na Slovensku je experiment”

“Táto protislovenská vláda keby bola držaná pod krkom farmafirmami, nesprávala by sa inak ako sa správa. Nad tým, čo tu robí Mr. Pfizer, krúti hlavou celý svet. Nielen Česko hovorí o nezodpovednom experimente,” reagoval na očkovanie najmenších aj nezaradený poslanec Tomáš Taraba, ktorý zdieľal video Českej televízie, v ktorom epidemiológ a člen výboru Českej vakcinologickej spoločnosti Roman Prymula tvrdí: “To, čo sa deje na Slovensku je experiment.”

Zdroj: fb/tomastaraba.sk

“My tu nechcem robiť svoju vlastnú politiku”

Minister zdravotníctva v posledných dňoch čelí kritike, že v jednom zo svojich rozhovorov, konkrétne pre denník Pravda na otázku, čo je pre neho “zlomový bod”, na základe ktorého rozhodne o podávaní tretej dávky vakcíny proti covidu sa explicitne vyjadril, že rozhodujúci je je pre neho názor farmafiriem. Čo vás presvedčí ako ministra? – opýtala sa v tejto súvislosti moderátorka Mária Hlucháňová. “Tak argumenty. Vedecké názory, fakty, doporučenia farmafiriem. Keď skrátka povie Pfizer, že áno, doporučujeme tretiu dávku, no tak to skrátka vykonáme. Tak isto, ako sme povedali pri deťoch. Keď som povedal 12+, že sa môže, EMA schvaľovala, začali sme očkovať. Keď sa povie, že sa budú očkovať mladšie deti, budú sa očkovať mladšie deti. Ako, my tu nechceme robiť svoju vlastnú politiku,” takto reagoval Lengvarský, čo mnohých pobúrilo. Video s s takto vysloveným názorom ministra okamžite valcovalo čísla sledovanosti viacerí ho kritizovali.

Zdroj: https://www.youtube.com/františek psotka

Zdroj: eReport/tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport