eReport.sk
Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová (Za ľudí)
Foto: tasr

VIDEO Remišová prehovorila o utajovanom IT projekte: Preverí ho polícia

AKTUALIZOVANÉ – Jeden z utajovaných IT projektov preverí polícia, výsledky kontroly poukazujú na podozrenia z trestných činov. Informovala o tom v utorok vicepremiérka a ministerka pre informatizáciu Veronika Remišová.

„Po našej iniciatíve Najvyšší kontrolný úrad skontroloval projekt Národný systém riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe v celkovej hodnote 44 miliónov eur,” špecifikovala Remišová. Tento projekt bol realizovaný za predošlej vlády z veľkej časti na Úrade podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ktorý bol predchodcom súčasného Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.  Remišová spresnila, že išlo o eurofondový projekt.

Trestný čin

Výsledky kontroly ukázali viacero závažných skutočností, medzi inými Remišová vyzdvihla podozrenia zo spáchania trestného činu. „Oficiálne informácie od NKÚ uvádzajú aj také skutočnosti, ako sú napríklad možné machinácie pri verejnom obstarávaní, či porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku,” dodala Remišová. Podľa Remišovej tak zistenia NKÚ len potvrdzujú, že požiadavky na transparentnosť a dôslednú kontrolu veľkých IT projektov sú oprávnené. „Pri citlivých zmluvách je situácia o to zložitejšia, že – a to nie sú miliónové IT projekty, to sú IT projekty za desiatky miliónov eur – väčšina takýchto veľkých zmlúv bola uzatvorená v utajovanom režime s nedostatočnou kontrolou zo strany verejnosti,” dodala.

Na problém IT tendrov v utajovanom režime upozornila aj na príklade nedávneho zásahu polície na Finančnej správe v súvislosti s utajovaným projektom za 52 miliónov eur. Celý projekt bol utajený a v centrálnom registri zmlúv bola zverejnená iba suma, čo je podľa ministerky neprípustné. Utajované tendre totiž podľa nej zabraňujú aj verejnej kontrole. Remišová avizovala, že spoločne s NKÚ chce jej rezort definovať nové postupy tak, aby sa podobné veľké zmluvy zbytočne neuzatvárali v utajenom režime a aby boli pod dohľadom verejnosti. Malo by to byť vo forme manuálov, ale ak bude potrebná legislatívna zmena, Remišová sa jej nebráni. Vyzdvihla, že za jej pôsobenia zatiaľ rezort informatizácie neuzatváral utajované projekty.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport