eReport.sk
Vladimir Putin, foto: tasr

VIDEO Putin vníma zmenu slovenskej geopolitickej orientácie: V súčasnej dobe sú politické kontakty obmedzené!

Slovenská geopolitická orientácia bola počas bývalých vlád riadená cieľom mať dobré vzťahy so všetkými svetovými veľmocami a to vrátane Číny a Ruskej federácie. Súčasná vláda, ktorej geopolitickú orientáciu určuje hlavne rezort zahraničných vecí na čele s ministrom Ivanom Korčokom (nom. SaS), hovorí oveľa viac o dobrých vzťahoch smerom na západ, o záväzkoch voči NATO a EÚ. Relatívne častá je aj viac, či menej latentná kritika Číny a Ruskej federácie. Tieto skutočnosti si všimol aj ruský prezident Vladimír Putin.

Počas ceremónie v Kremli, v rámci ktorej mu odovzdávali poverovacie listiny veľvyslanci viacerých krajín vrátane Slovenska hovoril aj o rusko-slovenských vzťahoch, pri čom bolo z jeho slov zrejmé, že s ich súčasnou podobou nie je veľmi spokojný.

Rusko je vraj ochotné zlepšovať pokazené vzťahy

Rusko má podľa Putina záujem o dobré vzťahy so Slovenskom: „Máme záujem rozvíjať vzťahy so Slovenskou republikou na zásadách dobrého susedstva a vzájomnej úcty, s prihliadnutím k duchovnej a kultúrnej blízkosti národov obidvoch zemí k spoločným stránkam histórie boja proti nacizmu.“

Zdroj: SputnikTV

Putin však jedným dychom dodal, že súčasný stav vzťahov je obmedzený a v minulosti boli vzťahy našich krajín rozhodne lepšie. Je však ochotný vyjednať nápravu: „Bohužiaľ, v súčasnej dobe sú politické kontakty obmedzené, ale ak bude slovenská strana ochotná, bolo by možné vrátiť sa k prospešnej a konštruktívnej spolupráci, ktorá medzi našimi štátmi trvala veľa rokov a prinášala úžitok našim národom.“

„Som odhodlaný prispieť k dobrým vzťahom“

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Rusku Ľubomír Rehák, ktorý prišiel Putinovi odovzdať poverovacie dekréty od prezidentky SR Zuzany Čaputovej, má podľa svojich vlastných slov za cieľ práve zlepšovanie vzájomných vzťahov. “Som poctený tým, že môžem pôsobiť ako šiesty veľvyslanec Slovenska v Rusku. Som odhodlaný prispieť k dobrým vzťahom a spolupráci medzi oboma našimi krajinami a národmi,” napísal Rehák.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Putin vníma zmenu slovenskej geopolitickej orientácie: V súčasnej dobe sú politické kontakty obmedzené!

Odoberať
Upozorniť na
guest
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti