eReport.sk
Peter Pellegrini Zdroj: STVR

VIDEO Prezident Pellegrini na Devíne: Nech Pán Boh žehná slovenskému národu


Pellegrini vyzval, aby sme si navždy pamätali, že sme národ síce malý, ale hrdý a národ, ktorý prežil za tisícročie svojej existencie mnoho zla, no keď bol zjednotený, dokázal prežiť všetko, čo sa naň valilo.

Svätí Cyril a Metod prišli s myšlienkou, že každý národ má právo sláviť liturgiu vo svojom jazyku a že národy sú si rovné vo svojich jazykoch, kultúre a zvykoch a majú právo si ich udržiavať. Vieru presadzovali slušne a bez nenávisti. Nepodvolili sa negatívnym okolnostiam ani nepriazni osudu. Vyhlásil to prezident SR Peter Pellegrini počas podujatia Posolstvo Cyrila a Metoda. To sa konalo na hrade Devín v Bratislave pri príležitosti celonárodných osláv 1161. Prezident vyzval Slovákov, aby nezabúdali na odkaz svätých Cyrila a Metoda a pripomínali si našu dávnu históriu.

Nech nám Boh žehná

Prezident pripomenul, že cyrilometodská tradícia a jej dedičstvo je zakotvené v preambule Ústavy Slovenskej republiky. Oznámil tiež, že počas osláv sa osobne prihovorí aj premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý sa zotavuje z atentátu. Želá mu čo najskoršie uzdravenie a plný návrat do výkonu funkcie predsedu vlády.

„V živote nie je nič ľahké, ak to má za niečo stáť. A solúnski bratia Cyril a Metod si tiež vybrali tú ťažšiu cestu,“ vyhlásil Pellegrini v príhovore. Poukázal na to, že bratia neuprednostnili pokoj, ale vybrali si rehoľu a vydali sa v ťažkých časoch na náročnú cestu, „aby v ďalekom svete a po tisíckach kilometrov cestovania šírili vzdelanie, kultúru a aby pozdvihli aj náš slovenský národ“.

Najväčšou zbraňou a silou Cyrila a Metoda bola podľa hlavy štátu pravda, viera a argumenty. Dodal, že sa nezlomili ani pred atakmi autorít, ktorí s nimi nesúhlasili. „Ale vždy svoju pravdu, vieru presadzovali slušne a spôsobom, ktorý nikdy nepokropila žiadna krv a nenávisť. A aj z tohto dôvodu sú naše slová v preambule Ústavy SR aj dnes vysoko aktuálne,“ povedal.

Mohlo by vás zaujímať

  1. polícia SR

Prezident SR vyjadril nádej, že sa každý z občanov pozrie do svojho vnútra a odpovie si na otázku, čím môže prispieť k tomu, aby sme sa ako národ v týchto zložitých časoch opäť zomkli a opäť šírili dobro, nádej. Verí, že sa Slováci opäť naučia diskutovať na základe argumentov a slušne tak, ako to robili aj Cyril a Metod. „A aby sme si navždy pamätali, že sme národ síce malý, ale hrdý a národ, ktorý prežil za tisícročie svojej existencie mnoho zla, ale keď bol národ slovenský zjednotený, dokázal prežiť všetko, čo sa naň valilo a dosiahli sme úspechy,“ uzavrel.

Zdroj: tasr, YouTube

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Prezident Pellegrini na Devíne: Nech Pán Boh žehná slovenskému národu

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: