eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

VIDEO Poslanci schválili zákon o zrušení doplatkov za lieky! Zďaleka sa to ale netýka každého

AKTUALIZOVANÉ – Doplatky za lieky pre vybrané skupiny obyvateľstva sa majú zrušiť. Vyplýva to z novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia, ktorú vo piatok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Nulový limit spoluúčasti za doplatky na lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny sa má vzťahovať na osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, deti do šiestich rokov a dôchodcov.

Šeliga hovorí o systémovom opatrení

K návrhu v pléne vystúpil aj podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí), ktorý neskôr na sociálnej sieti napísal, že ie o systémové opatrenie.

“Ide o to, aby sa na najzraniteľnejšie skupiny pacientov – teda deti do 6 rokov života, dôchodcov a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím – vzťahoval nulový limit spoluúčasti za doplatky. Inými slovami – to čo bol doteraz doplatok za lieky hradený pacientom, bude teraz pre menované skupiny doplatok štátu za lieky. Plníme teda nielen predvolebné sľuby a záväzky deklarované programovým vyhlásením vlády, ale hlavne systémovým spôsobom splácame dlh generáciám našich rodičov a starých rodičov,” napísal Šeliga.

Zdroj: fb/j.seliga

Pri dôchodcoch sa má zohľadňovať výška ich príjmu, a to do výšky doplatku najlacnejšieho zameniteľného lieku. Náklady tohto opatrenia majú byť refundované zo štátneho rozpočtu.

Najlacnejší variant platí aj pri deťoch

Novou legislatívou sa má zlepšiť situácia vymedzeného okruhu pacientov v nadväznosti na ekonomické následky vyvolané platením doplatkov za lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky.

SSV – BOD 6:  Deti do šiestich rokov majú byť po novom oslobodené od úhrady doplatkov u poskytovateľa lekárenskej starostlivosti, a to v tak, že limit spoluúčasti vo výške 0 eur sa uplatní priamo pri výdaji lieku, zdravotníckej pomôcky a dietetickej potraviny. “Naďalej platí, že pôjde o liek, zdravotnícku pomôcku a dietetickú potravinu čiastočne uhrádzanú na základe verejného zdravotného poistenia vo výške prepočítaného doplatku za ich najlacnejší variant,” skonštatovali poslanci v spoločnej správe výborov. Takýto postup vzťahujúci sa na deti do šiestich rokov veku sa má uplatňovať od 1. apríla 2021.

Dosah odborníci vyčíslili 36 miliónov ročne

V prípade zdravotne ťažko postihnutých osôb má byť možné uplatniť nulový limit spoluúčasti od 1. januára 2022. V prípade, ak sú dané osoby ekonomicky aktívne na to, aby sa uplatnil nulový limit spoluúčasti, ich celkový príjem nemôže presiahnuť stanovenú výšku. Súčasne sa má zaviesť zoznam poistencov s nárokom na okamžité uplatnenie limitu spoluúčasti. Dosah návrhu na verejné zdravotné poistenie odhadujú odborníci na 36 miliónov eur každoročne v rokoch 2021 až 2023. Nová legislatíva má byť účinná od 1. apríla 2021.

Boris Kollár: Bola to priorita nášho hnutia

Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) pripomenul, že zrušenie doplatkov za lieky bolo prioritou jeho hnutia. Na tlačovej konferencii poďakoval poslancom za podporu novely, ktorá bola prijatá jednohlasne. Označil to za dôležitý krok vzhľadom na vrcholiacu koronakrízu. “V tomto čase môžeme uľaviť mladým rodinám, že nebudú musieť doplácať za lieky. Rovnako týmto uľavíme aj našim dôchodcom a tým, ktorí sú ťažko zdravotne postihnutí,” skonštatoval. Schválenie legislatívy ocenil aj Kollárov stranícky kolega minister práce Milan Krajniak.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport