tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Zuzana Čaputová, Foto: tasr

VIDEO Plánujú postaviť pamätník obetiam Covidu. Môže stáť u Čaputovej v záhrade. Prispejete aj vy?

Ochorenie Covid – 19 si na Slovensku vyžiadalo už približne 15-tisíc obetí. Práve straty na životoch v súvislosti s vírusom inšpirovali príbuzných zosnulých k zaujímavému kroku. Tí totiž plánujú postaviť pamätník obetí ochorenia. Okrem toho si pripravili aj špecialitu v podobe živých pietnych miest. Prispejete na výstavbu pamätníku?

Za nami sú dve pandemické vlny a na dvere klope tretia. Covid – 19 vo svete, ale aj na Slovensku spôsobil poriadnu paseku a o život u nás prišlo tisíce ľudí. Občianske združenie Skutočné obete sa v minulosti usilovalo, aby inštitúcie a médiá v súvislosti s obeťami korony nepísali v štatistikách ako o mŕtvych. Tento pojem im totiž prišiel priveľmi chladný a anonymný. Tentokrát prišli s novou iniciatívou. Plánujú postaviť v hlavnom meste pamätník.

Pamätník u Čaputovej?

Pamätník by mal stáť v Bratislave. Podľa OZ Skutočné obete najvhodnejšie miesta na jeho osadenie sú napríklad Prezidentská záhrada, Baroková záhrada Bratislavského hradu, Medická záhrada či Ondrejský cintorín. „Pamätníky vznikajú už dlhšie aj v zahraničí. V počte obetí sme jednou z najpostihnutejších krajín na svete, zdrvujúci dosah pandémie navždy tragicky poznačil nielen desaťtisíce rodín obetí, ale celú našu spoločnosť,“ hovorí jedna zo zakladateliek OZ Skutočné obete Lenka Straková.

Zakladateľka OZ Skutočné obete Lenka Straková. – Foto: archív LS

„Pamätník, ktorý bude mať významnú umeleckú, spoločenskú aj historickú hodnotu chceme postaviť, lebo si to naši blízki zaslúžia. Lebo nikdy nesmieme zabudnúť!“ priblížila projekt Straková. Združenie pre iniciatívu zriadilo transparentný účet prostredníctvom, ktorého môžu ľudia prispieť na realizáciu pamätníku. Na jeho vizuál bude spustená verejná súťaž, kde sa budú môcť umelci prihlásiť so svojimi návrhmi.

Živé pietne miesta

Popri pamätníku iniciatíva Skutočné obete priloží ruku aj k realizácii netradičných pietnych miest. V slovenských mestách chcú vysadiť stromy, ktoré budú odkazovať práve na obete ochorenia. Od samospráv by sme chceli, aby nám poskytli vhodné miesto, kde vysadíme strom – Lipu, ako symbol, ktorý žije a dýcha,“ vysvetlila Straková.

Tá podčiarkla, že iniciatíva je prísne apolitická. „Covid si nevyberal, nerozlišoval vierovyznanie, národnosť, príslušnosť k majorite či minorite. Stratili sme tisícky našich milovaných mám, otcov, synov, dcér, starých rodičov, priateľov a ďalších príbuzných. Ukážme srdce, urobme to pre nich,“ podčiarkla Straková.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Plánujú postaviť pamätník obetiam Covidu. Môže stáť u Čaputovej v záhrade. Prispejete aj vy?

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku