Dušan Kováčik bol neprávoplatne odsúdený na 14 rokov. Ozvali sa jeho obhajcovia, ktorí vo videu približujú argumenty, ktoré sú obsahom odvolania proti rozsudku. Odvolávajú sa hlavne na silnú motiváciu kajúcnikov vypovedať nepravdivé skutočnosti. Takéto benefity majú za svoje výpovede!
Koncom septembra si bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vypočul rozsudok. Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Pamela Záleská rozhodla, že je vinný z činnosti pre zločineckú skupinu takáčovcov. Kováčik je rovnako vinný z toho, že prijal 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.
Kováčika súd uznal za vinného aj pre skutky v rámci ktorých v apríli, respektíve v auguste 2020 odovzdal bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi informácie o vyšetrovaní prípadov vydierania podnikateľa Pavla Konkoľa a prípravy vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu. Za to mu súd uložil úhrnný trest vo výške 14 rokov v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Takisto mu uložil trest prepadnutia majetku. Obžalovaný na mieste podal odvolanie proti výroku o vine aj výroku o treste. Celou vecou sa tak bude zaoberať Najvyšší súd.
A v spomínanom videu sa ozvala trojica obhajcov Dušana Kováčika, s argumentami, ktoré sú obsahom odvolania o ktorom bude rozhodovať Najvyšší súd SR.
Odmeny pre kajúcnikov
Motiváciu, prečo by kajúcnici vypovedali nepravdivo, možno podľa jedného z obhájcov Erika Magála nájsť aj v prípade ich klienta. Zdôraznil, že predtým ako boli kajúcnici vzatí do väzby, títo dôrazne popierali spáchanie trestnej činnosti „Po vzatí do väzby začali títo kajúcnici zažívať mimoriadne psychicky, ako aj fyzicky náročné podmienky založené napríklad na zamedzení kontaktu s rodinou, umiestnení do malých ciel v zlom stave, ako i s vidinou hrozby vysokého trestu odňatia slobody, aj na úrovni 20-25 rokov, alebo doživotie,“ tvrdí vo videu Magál.
Po určitom čase podľa neho pod vplyvom takýchto podmienok začali kajúcnici spolupracovať a vypovedať proti Dušanovi Kováčikovi. „O tejto skutočnosti svedčí aj prípad kajúcnika Mateja Zemana, ktorý bol z väzby prepustený po roku na príkazu prokurátora a to v ten istý deň, krátko potom, ako vypovedal proti Dušanovi Kováčikovi,“ tvrdí Magál.
Tieto isté skutočnosti sa opakovali aj pri zvyšných kajúcnikoch. Ďalší z obhajcov Ján Kršiak sa pýta, prečo prokurátor prepúšťa kajúcnika bezprostredne potom, ako vypovedá proti Kováčikovi a Kováčika, ktorý jeho tvrdenia dôrazne popiera necháva naďalej vo väzbe. „Javí sa, že ide o obchod so slobodou. Za usvedčujúcu výpoveď proti vybranej osobe ide kajúcnik na slobodu,“ skonštatoval Kršiak. Upozorňuje aj na to, že benefity kajúcnikov majú aj majetkový charakter. Môžu naďalej disponovať svojím hnuteľným aj nehnuteľným majetkom a aj peňažnými prostriedkami. Systém benefitov dopĺňa aj fakt, že kajúcnici nie sú za niektoré trestné činy stíhaní vôbec, alebo ak sú stíhaní vyviaznu s miernejších trestom.
Tvrdí, že kajúcnici sa navzájom stretávajú a o výpovediach komunikujú. „Za normálnych okolností je takéto konanie dôvodom na opätovné vzatie obvineného do kolúznej väzby. Neplatí to však v prípade kajúcnikov, ktorým je tolerované stretávanie sa, komunikácia o výpovediach,“ tvrdí.
Posledný z obhajcov Jakub Križan považuje za vrchol absurdnosti, že Matej Zeman bol v decembri 2021 prepustený na slobodu a to na peňažnú záruku 100-tisíc eur, pričom mu bolo umožnené vycestovať do zahraničia. „Takýto benefit mu bol poskytnutý napriek tomu, že v lete 2021 utiekol do zahraničia a vyhýbal sa trestnému konaniu,“ tvrdí a dodáva, že okrem nášho súdu, súdy v celej Európe zaujíma, aké výhody sú poskytované kajúcnikom v trestnom konaní. V rozsudku proti Kováčikovi, však súd v rozpore s rozhodovacou praxou súdov v rámci celej Európy výslovne uvádza, že skúmanie toho, aké výhody sú kajúcnikom poskytované nebolo jeho úlohou.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Ozvali sa obhajcovia Dušana Kováčika: Takéto výhody majú kajúcnici za svoje výpovede!