eReport.sk
Foto: tasr

VIDEO Osud ako George Floyd: Ľudia v Čechách žiadajú vyšetrenie smrti Róma po zákroku polície

V českom meste Teplice sa v sobotu zišli stovky protestujúcich, ktorí žiadali dôsledné vyšetrenie smrti muža rómskeho pôvodu, ktorý zahynul minulý týždeň po zákroku miestnej polície. Demonštranti, ktorí označili tento postup za brutálny, vyrazili neskôr popoludní smerom k policajnej stanici, informoval spravodajský portál Novinky.cz.

Na pokojnom zhromaždení, na ktoré dohliadala polícia, sa zúčastnilo približne 400-500 osôb. Rečníci kritizovali zákrok policajtov ako neprimeraný a dav skandoval heslá, ako napríklad „Poďte nás zabiť!“.  Pre policajnou stanicou, kde boli prítomní ťažkoodenci, kričali „Stop rasizmu“, „Stop popravám“ či „My chceme pravdu“

Polícia ľudí následne vyzvala, aby miesto opustili a účastníci výzvy poriadkových síl poslúchli. Na akciu prišli Rómovia z Brna, Ostravy, ale aj zo Slovenska či Maďarska, priblížil Miroslav Brož zo združenia Konexe, ktoré akciu zvolalo. Uplynulý víkend sa na sociálnych sieťach rozšírili videozáznam z policajného zásahu, na ktorom možno vidieť, ako jeden policajt niekoľko minút kľačí 46-ročnému mužovi rómskeho pôvodu na krku a druhý mu drží nohy. Podľa vyhlásenia tamojšej polície bol muž agresívny a policajtov sám napadol, preto boli nútení pristúpiť k zákroku. 

Jednotky polície boli privolané v súvislosti s bitkou dvoch mužov, ktorí mali i poškodzovať cudzie autá. Polícia našla zraneného muža ležať na zemi a po spacifikovaní ho prevzali záchranári. Neskôr však zahynul v sanitke. Súdna pitva vylúčila súvislosť mužovej smrti s policajným zákrokom – neodhalila poranenia orgánov ani dusenie. Dokázala totiž, že bol pod vplyvom pervitínu a zomrel na následky zlyhania srdca.

Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov oznámila, že v konaní policajtov momentálne nevidí nijaký trestný čin, a nebude preto zahajovať žiadne trestné konanie, píše denník iDNES.cz.
 Mnohí tento prípad prirovnávajú k smrti Američana Georgea Floyda, ktorý zahynul vlani pri podobnom policajnom zákroku. Po jeho smrti vypukla v USA vlna protestov proti rasovej nespravodlivosti a policajnej brutalite.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Osud ako George Floyd: Ľudia v Čechách žiadajú vyšetrenie smrti Róma po zákroku polície

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti